Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Muzeum Vysočiny Třebíč je nominováno na Evropské muzeum roku

Muzeum Vysočiny Třebíč je nominováno na Evropské muzeum roku

Třebíčské muzeum obdrželo oficiální informaci o nominaci do mezinárodní soutěže EMYA 2016 – European Museum of the Year Award. Organizátorem této prestižní soutěže je Evropské muzejní fórum (EMF), které je pod přímou záštitou Rady Evropy.

Muzeum Vysočiny Třebíč
25.leden 2016 - 08:00

„Jsme hrdí na to, že letošním jediným nominovaným za Českou republiku mezi evropskou muzejní elitu je právě Muzeum Vysočiny Třebíč“, uvedla Marie Kružíková, krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, která dodala, že finále soutěže a slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v dubnu 2016 v Tolose a San Sebastianu ve Španělsku.

Pro třebíčské muzeum soutěž začala už vloni v květnu, a to podáním přihlášky. V červenci do muzea zavítala komisařka EMF, která doporučila nominaci a posledním krokem byla utajená návštěva zástupce poroty.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti uspělo v Gloria musaealis


Soutěž evropské muzeum roku je vyhlašována již od roku 1977. Do letošního ročníku bylo nominováno celkem 49 muzeí z 24 zemí. Společně s třebíčským muzeem se v soutěžním klání utká například londýnské Museum of Water, FC Porto Museum z Portugalska, Museum of Herzegovina z Bosny a Hercegoviny, Royal Belgian Institute of Natural Sciences z Belgie, Liechtenstein National Museum z Lichtenštejnska či Roman National Museum – Diocletian Baths v Římě v Itálii. V loňském roce zvítězilo Rijksmuseum z Amsterodamu v Nizozemsku a v roce 2014 Museum of Innocence z Istanbulu v Turecku. 

Muzeum Vysočiny Třebíč prošlo v letech 2010 až 2013 v rámci projektu Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic kompletní obnovou a byly zde vybudovány čtyři nové expozice, k nimž jsou dokonce k dispozici podrobné doprovodné texty v Braillově písmu. Při rekonstrukci bylo pamatováno na zázemí návštěvníků, k jejichž příjemně strávené návštěvě přispívají internetová studovna, zázemí pro rodiče s dětmi, uzamykatelné šatny, kavárna, venkovní odpočinkové zóny a výtah. Nositelem a realizátorem projektu financovaného z velké části Evropskou unií byl Kraj Vysočina. Zdařilá realizace projektu již byla oceněna 3. místem v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2013, jež udělilo Ministerstvo kultury České republiky a Asociace muzeí a galerií ČR. Projekt "Zámek Třebíč - modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic" byl realizován díky dotaci z ROP Jihovýchod. Novinkyvysočina.cz informovala Jitka Svatošová z tiskového oddělení Krajského úřadu Kraje Vysočina.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:Kraj Vysočina)