Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Návštěvnost na jihočeských památkách opět trhla rekord

Návštěvnost na jihočeských památkách opět trhla rekord

Jihočeské památky patří trvale k nejoblíbenějším turistickým cílům. Důkazem je další nárůst počtu návštěvníků během roku 2015, kdy jejich branami prošlo více než 1 100 tisíc obdivovatelů kulturního dědictví.

Český Krumlov
24.únor 2016 - 10:00
Téměř pětiprocentní nárůst zájmu způsobila stále pestřejší kulturní nabídka, příznivé počasí i zalíbení v tuzemské turistice.

Celkem navštívilo během roku 2015 všech třináct státních památek v Jihočeském kraji 1 100 736 lidí. To je ve srovnání s předchozím již velmi úspěšným rokem nárůst o 4,65 procent.

Jednoznačně nejnavštívenější památkou nejen jižních Čech, ale i v celorepublikovém měřítku byl hrad a zámek Český Krumlov. Ten si za svůj cíl vybralo dokonce 401 555 návštěvníků, což je historický rekord. „Ve srovnání s rokem 2014 je to nárůst v návštěvnosti o 9,2 procent,“ upřesňuje Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích, a dodává, že „Český Krumlov je trvale oblíbenou turistickou destinací nejen díky statusu památky UNESCO, či zásluhou vzrůstajícího zájmu o tuzemskou turistiku a památky obecně, ale především také kvůli neustále se rozšiřující nabídce prohlídkových tras a kulturních aktivit v areálu hradu a zámku.“

Na druhé pozici se již tradičně drží zámek Hluboká, který v loňském roce nadchl 262 532 zájemců, což je o necelou tisícovku méně oproti roku 2014. Třetím nejvíce navštěvovaným památkovým objektem je oblíbený zámek Červená Lhota, kam vloni zavítal též vyšší počet turistů – 71 740. Více než 60 tisíc zájemců o historii dorazilo opět na hrad Rožmberk a postupně jej dohání i hrad a zámek Jindřichův Hradec, kam se podívalo 56 560 lidí. Zvýšeným počtem návštěvníků se mohou pyšnit také hrad Zvíkov nebo zámek Dačice. První sezónu pod správou Národního památkového ústavu prožil i zámek Vimperk, který během návštěvnické sezóny přivítal více než 10 tisíc milovníků památek.


Loňská návštěvnická sezóna předčila očekávání a trumfla počet návštěvníků v roce 2014. „Na rekordní návštěvnosti se podílí několik faktorů. Národní památkový ústav neustále zpestřuje a obohacuje nabídku prohlídkových tras a kulturních akcí, které vyhledává stále větší počet zájemců. Rostoucí trend oblíbenosti tuzemské turistiky navíc podpořilo i vlídné počasí a v neposlední řadě celoroční provoz na několika jihočeských památkách,“ hodnotí sezónu Petr Pavelec.

Jen během listopadu a prosince se na památky otevřené i v průběhu zimy vypravilo téměř sedmadvacet tisíc lidí.

Zimní provoz na vybraných památkách potrvá až do konce března 2016. Již osmým rokem nabízí zámek Hluboká zimní prohlídky. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie, přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny, dále pokračuje Loveckou jídelnou a Přípravnou do Malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech - Pracovně, Obývacím pokoji a končí v Ložnici. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří. Pokoje jsou v zimě temperovány.

Pohled do soukromí šlechtické rodiny Buquoy přináší během zimních měsíců hrad Rožmberk. V rámci zimní prohlídkové trasy nahlédnou návštěvníci do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Kolem poloviny 19. století nechal Jiří Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. V případě příznivého počasí je součástí prohlídky i výstup na Anglickou věž. Otevřeno je až do března 2016 v úterý až pátek vždy v 11 a ve 13 hodin, o víkendech v 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Pro skupiny lze zajistit i jiný čas prohlídky.

Již pátou zimní sezónu prožívá Hradní muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin.

K celoročně zpřístupněným památkám patří také hrad Nové Hrady. Zimní prohlídková trasa zavede návštěvníky do Bytu panského úředníka. Místnosti jsou vybavené autentickým nábytkem z pozůstalosti místního lékárníka, ale ukazují mimo jiné i sbírku impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století. Prohlídky probíhají vždy ve středu a v pátek od 14 hodin.

Zimní prohlídky nabízí také zámek Třeboň. Od ledna až do konce března se návštěvníkům zpřístupní zámek každé úterý od 14 hodin. Schwarzenberská hrobka bude ve stejném období veřejnosti přístupná každý čtvrtek také od 14 hodin.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Jitka Skořepová za Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích.

(jv,Jihoceskenovinky.cz foto:arch.rp)