Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Nedostatek přísedících může zpomalit řízení. Kraj chce pomoci

Nedostatek přísedících může zpomalit řízení. Kraj chce pomoci

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal s předsedou krajského soudu v Hradci Králové Janem Čiperou a místopředsedou pověřeným řízením pardubické pobočky Janem Ducháčkem.

Martin Netolický hejtman Pardubického kraje
29.leden 2016 - 07:30

Tématem setkání byl především možný nedostatek přísedících na pardubické pobočce v souvislosti se změnou legislativy, ale také záměry na vybudování plnohodnotného krajského soudu v Pardubicích.

„V souvislosti s novou legislativou, která předpokládá přesun rozhodování v trestních věcech v první instanci na pardubickou pobočku krajského soudu v Hradci Králové, hrozí vzhledem k nízkému počtu přísedících průtahy v některých řízeních,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Důvodem nezájmu je především nízké platové ohodnocení, nutnost dojíždění z odlehlejších částí kraje, ale také povaha projednávaných případů, které často zahrnují násilnou trestnou činnost či hospodářskou kriminalitu,“ sdělil hejtman Netolický.


Ten zároveň přislíbil pomoc ze strany kraje. „Budeme kontaktovat členy krajského zastupitelstva, ale také starosty obcí, aby nám pomohli vytipovat případné vhodné adepty, kteří by o službu justici měli zájem,“ sdělil hejtman, který má v plánu kontaktovat také ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a členy Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny v čele s Jeronýmem Tejcem. „Uvědomujeme si, že se jedná o systémový problém, se kterým se mohou brzy potýkat také ostatní soudy,“ dodal hejtman Netolický.

Samostatný krajský soud je stále ve hře
Druhým tématem byla dlouhodobá myšlenka na povýšení pardubické pobočky do postavení samostatného krajského soudu. V současné době je v parlamentu projednáván návrh na zřízení samostatného libereckého krajského soudu, který momentálně funguje jako pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, přičemž záležitosti okresu Semily řeší Krajský soud v Hradci Králové. Zřízením samostatného krajského soudu v Pardubicích se v rámci své parlamentní práce zabývá také poslanec Jan Chvojka zvolený za Pardubický kraj.

„Znovu se nabízí otázka systému. Pakliže zvažujeme vytvoření samostatného soudu pro jeden kraj, proč tedy obdobně nepostupovat i v dalších krajích, které svůj samostatný soud nemají. Jsem však přesvědčený, že zřízení či nezřízení samostatného soudu nijak neovlivní kvalitu justičního procesu, pouze se soud přiblíží občanům,“ uzavřel téma hejtman Martin Netolický.

Pardubickenovinky.cz informoval Bc. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:Pk)