Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Nepodceňujte příznaky cévní mozkové příhody, rozhodují minuty

Nepodceňujte příznaky cévní mozkové příhody, rozhodují minuty

Ročně ošetří výjezdové skupiny pražské záchranky téměř 3000 pacientů s příznaky cévní mozkové příhody. Jen během včerejšího dne zasahovaly u 4 pacientů.

Ilustrační foto
9.únor 2016 - 08:30

Dva muži a dvě ženy ve věkovém rozmezí 38 - 95 let byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče převezeni na specializovaná oddělení pražských nemocnic. Uvedla pro Prazskenovinky.cz Mgr. Jiřina Ernestová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou úmrtí v ČR. V důsledku uzávěru mozkové tepny dochází u postiženého k nedokrvení části mozkové tkáně, asi u 20% nemocných se prudce rozvíjí krvácení. Hrozí doživotní postižení. Mezi příznaky patří nevolnost, malátnost, bolesti hlavy, ochrnutí poloviny obličeje, kdy padá oční víčko nebo ústní koutek, ochrnutí končetiny, porucha řeči, porucha zraku.

Mozkovou příhodu nedoprovází většinou žádná bolest a tak pacient a jeho okolí mají často tendenci podceňovat závažnost tohoto onemocnění. Rychlost reakce je přitom zcela zásadní, o záchraně života rozhodují doslova minuty. Nejdůležitější je okamžitý transport do specializovaných (tzv. iktových) center zdravotnických zařízení.

Praha nepřipustila, aby záchranná služba přišla o 20 milionů

V případě podezření na mozkovou příhodu ihned tísňovou linku 155 zdravotnické  záchranné služby. Do jejího příjezdu uložte postiženého do polohy se zvednutou horní polovinou těla nebo alespoň hlavou, přiložte studený obklad na hlavu, zajistěte čerstvý vzduch. Dejte pozor na riziko vdechnutí zvratků. Ležící pacienty položte na bok.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.)