Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Netolický: Hrozí odložení klíčových dopravních staveb

Netolický: Hrozí odložení klíčových dopravních staveb

V pardubickém Hotelu Labe se za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického uskutečnilo krajské setkání Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR).

Krajské setkání Svazu měst a obcí ČR
11.březen 2016 - 07:30

Mezi projednávaná témata patřila mimo jiné také aktuální legislativa včetně školského zákona, rozpočtového určení daní či zákona o ochraně veřejného zdraví i reálné odsunutí dopravních staveb. Uvedl pro Pardubickenovinky.cz Bc. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

„Chci poděkovat novému vedení, že se po letech daří hledat společnou řeč s druhým zájmovým sdružením, kterým je Sdružení místních samospráv. Stále mi však schází krajská struktura Svazu, ale je možné že i toto se v budoucnu změní,“ sdělil úvodem hejtman Martin Netolický. Ten následně starosty seznámil s několika aktuálními problémy, mezi které patří státní hasičské dotace, problematika dopravní infrastruktury, ale také změna rozpočtového určení daní pro obce.


Hasičské dotace především na vozidla
Hejtman informoval starosty o postoji kraje k vyhlášeným dotacím Ministerstva vnitra pro hasiče na nákup hasičských vozů či výstavbu zbrojnic. Pro Pardubický kraj je státem alokováno 17 milionů korun, ke kterým kraj přidá ze svého rozpočtu více jak 11 milionů korun.

„Prioritní je pro nás dotace na dopravní automobily, hasičské zbrojnice podpoříme z případné zbylé částky a to jejím poměrným rozdělením mezi žadatele. Za účelem hodnocení žádostí jsem nechal ustanovit poradní tým složený z dobrovolných hasičů, kteří mi předloží seznam nejpotřebnějších žadatelů. Ten následně projednáme s krajským ředitelem Hasičského záchranného sboru,“ sdělil hejtman, který připomněl, že od počátku nebyl nakloněn nastavení dotačního programu, který krajům přisuzuje spoluúčast ve výši dvou šestin.

Nová EIA odloží klíčové dopravní stavby
V souvislosti s lednovou žádostí Ministerstva dopravy o nové posouzení vlivu staveb na životní prostředí reálně hrozí odsunutí více jak 90 dopravních staveb, mezi které patří také stavba silnice D35, dostavba obchvatu Chrudimi či obchvatu Svitav.

„Byli jsme osloveni premiérem Sobotkou, zda jsme připraveni na případný přesun financí, které byly alokovány na zmíněné klíčové stavby, například do Integrovaného operačního programu. Ty by následně byly využity na rekonstrukce silnic nižších tříd,“ uvedl hejtman Netolický s tím, že kraj letos ne Státního fondu dopravní infrastruktury obdrží 200 milionů korun.

„V současné době máme připraveny projekty za jednu miliardu, takže jsme schopni případné finance čerpat. Na jednu stranu z hlediska kraje vítám větší množství peněž na silnice nižších tříd, na druhou stranu považuji za katastrofu, že bude znovu odložena výstavba klíčových staveb, a to především kvůli papírové válce,“ dodal hejtman Netolický.

Hejtman Netolický také zmínil, že Pardubický kraj je prvním samosprávným celkem, který využil práva zákonodárné iniciativy v souvislosti se zákonem o rozpočtovém určení daní pro obce. Iniciativu, která by měla obcím přinést sedm miliard korun ročně, schválilo v únoru jednomyslně krajské zastupitelstvo. Krajský návrh se týká navýšení podílu obcí na rozpočtovém určení daní, které jim bylo sníženo v roce 2012 a do současnosti nebylo narovnáno.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)