Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Nový vysílač zlepší příjem stanice Čro Plus na severní Moravě

Nový vysílač zlepší příjem stanice Čro Plus na severní Moravě

Český rozhlas spustí pro severní Moravu nový středovlnný vysílač.

Karel Zýka, ředitel Odboru techniky ČR
1.únor 2016 - 08:00

Od pátku 29. ledna tak zajistí obyvatelům severní Moravy nově poslech stanice Plus ve všední dny od 04:00 do 24:00 hodin, o víkendu pak od 05:00 do 24:00 hodin. Vysílač Ostrava – Svinov bude spuštěn na frekvenci 1071 kHz s výkonem 5 kW.

„Na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem bude nový vysílač spuštěn 29. ledna v 16:00. Vysílač je umístěn na lokalitě Ostrava - Svinov. Obyvatelé severní Moravy mohou celodenně přijímat tento nový vysílač s výkonem 5 kW na kmitočtu 1071 kHz. Stávající vysílač Ostrava-Svinov 639 kHz, který nyní šíří sdílené vysílání stanice Český rozhlas Dvojka a stanice Český rozhlas Plus,tak bude moci od soboty 6. února 2016 vysílat celodenně stanici Český rozhlas Dvojka,“ uvedl ředitel Odboru techniky ČRo Karel Zýka.

Frýdecko-místecký magistrát instaloval do "zasedačky" nové znaky


Český rozhlas se rozhodl využít této tradiční technologie hlavně proto, že v dané oblasti již nejsou k dispozici žádné volné kmitočty v pásmu VKV / FM. Vzhledem k tomu, že neexistuje příslušná legislativa, není zatím možné využít ani digitální DAB vysílání. Střední vlny tak zůstaly jedinou možností, jak zajistit posluchačům na Ostravsku volně dostupný program ČRo Plus. Stanice ČRo Plus je dále dostupná také na internetu, v DVB-T, DVB-S a experimentálně také v DAB.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval Jiří Hošna, tiskový mluvčí Českého rozhlasu.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:arch.)