Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Nymburk připravuje nový bezdrátový rozhlas

Nymburk připravuje nový bezdrátový rozhlas

Město Nymburk požádalo společně s dalšími obcemi o dotaci na bezdrátové obecní rozhlasy, které zároveň slouží jako výstražný a varovně informační systém.

Ilustrační foto
20.únor 2016 - 08:00

Součástí žádosti o dotaci je zpracování digitálních povodňových plánů. Rozhlas pokryje město celoplošně a bude doplněn i v částech Nymburka, kde doposud chyběl, jako například na Všechlapském vrchu. Město Nymburk bude vyrozuměno o přidělení dotace do konce května 2016.

„Rozhlas v Nymburce bude realizován v místech, kde doposud nebyl instalován a to například na Všechlapském vrchu, v lokalitě Beverly, Babíně a dalších, kde i podzemní drátové vedení rozhlasu je narušeno, jako tomu je v ulici Karla Čapka,“ vysvětlil radní Zdeněk Vocásek. Celkově město počítá s osazením přibližně 150 kusů tlampačů, 5 kusů sirén, dvou kusů hladinoměrů a jednoho srážkoměru na zahradě ZŠ Letců R.A.F.


Realizace digitálního rozhlasu v Nymburce za necelých 6,6 milionu korun závisí na získání dotace z operačního programu Životního prostředí, která dosahuje sedmdesáti procent na výstražný informační systém a pokryla by zároveň pětaosmdesát procent nákladů na projektovou dokumentaci a vybudování těchto systémů. Dotace by zaplatila stejnou část nákladů, osmdesát pět procent, na tvorbu digitálního povodňového plánu.

Dotační výzva z Operačního programu životního prostředí na bezdrátové obecní rozhlasy byla vypsána 14. srpna 2015 s příjmem žádostí do poloviny listopadu 2015. Město Nymburk mělo připravené podklady a tak mohlo okamžitě reagovat.

Stávající městský rozhlas v Nymburce funguje již od počátku 30 let minulého stolení, kde sloužil v prvních letech především jako varování v případě válečného stavu a prošel mnoha opravami a rozšířením dle nově vznikajících lokalit na území města.

Realizaci digitálního městského rozhlasu, který by nahradil klasický drátový město plánovalo především s ohledem k jeho zastaralosti a možnosti využití pro potřeby varovného informačního systému v rámci krizového řízení a to povodně, havárie vody a jiné krizové stavy. O dotaci žádají také společně okolní obce Jíkev, Netřebice, Seletice a Kovanice. Ostatní obce buď již digitální rozhlas mají osazen a nebo se k výzvě vzhledem k dalším jiným prioritám v obci nepřipojili.

Stredoceskenovinky.cz informovala Mgr. Olga Vendlová, tisková mluvčí Městského úřadu Nymburk.
 
(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)