Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

O půlku levnější odpady v Lovosicích sníží dluhy lidí vůči městu

O půlku levnější odpady v Lovosicích sníží dluhy lidí vůči městu

Od ledna platí obyvatelé Lovosic o polovinu nižší poplatek za svoz odpadu. Z původních 492,- korun klesla částka na 250,- za kalendářní rok. Vedení města doufá, že se změna projeví i v částkách, které město každoročně vymáhá.

Ilustrační foto
21.leden 2016 - 12:00

„S neplatiči za odpady se potýkáme stejně jako v jiných městech, dlužné částky loni dosáhly zhruba dvou milionů korun. Doufáme, že tím, jak se sníží poplatek, klesne i celková částka dluhů, které vůči městu vznikají," říká ke změnám starosta Lovosic Milan Dian.

Vyhláška o místním poplatku za odpady platí od 1. ledna 2016. O změnách rozhodli zastupitelé města na posledním zasedání v prosinci loňského roku. O polovinu nižší poplatek za odpady uleví lidem, zastupitelé tím ale také reagovali na naopak zvýšenou daň z nemovitosti, kterou odsouhlasili už loni v září s platností rovněž od ledna 2016. Vedení města využilo zákonné možnosti a upravilo koeficient v rozmezí od 1 do 5, kterým je pak vynásobena daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy pozemků. V Lovosicích je to nyní koeficient 2.

Slavnostní otevření nové "hasičárny" v Lovosicích


„Navýšení daně z nemovitosti se přitom nejvíce dotýká podnikatelských subjektů. Firmy si ale mohou zvýšené náklady částečně kompenzovat v daňovém přiznání, neboť se jedná o odpočitatelnou položku, o kterou si mohou snížit daňový základ," upřesňuje vedoucí ekonomického útvaru Města Lovosice Dagmar Wágnerová.

Efektivnost změn při výběru poplatků a daní chce město průběžně sledovat. Celkové náklady na svoz odpadu se v Lovosicích ročně pohybují kolem 11 milionů korun. Z poplatku od obyvatel se do městské pokladny loni vrátilo 4 miliony 300 tisíc korun. Město nyní registruje 1 362 dlužníků, kteří poplatek za odpady neuhradili. Informace pro ústeckénovinky.cz poskytla Ivana Kocánková ze sekretariátu starosty Městského úřadu Lovosice.

(kp,usteckenovinky.cz,foto:archiv)