Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Osm míst nebezpečných pro chodce loni prošlo úpravami

Osm míst nebezpečných pro chodce loni prošlo úpravami

Hlavní město v loňském roce v rámci opatření BESIP zaměřených na úpravu míst potenciálně nebezpečných pro chodce celkem vydalo přes 10 milionů korun.

Ilustrační foto
5.únor 2016 - 08:30

Stavebními úpravami prošlo osm křižovatek a přechodů pro chodce, na další byly umístěny různé ochranné prvky. Letos jich bude 25.

„Zvyšování bezpečnosti pro chodce jak na přechodech, tak celkově v pražských ulicích, je jedním z našich hlavních cílů. I proto jsme pro rok 2016 v rozpočtu hlavního města vyčlenili pro BESIP 35 milionů korun a počítáme se stavební úpravou dalších 25 míst,“ uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.


Mezi místa, která jsou nyní pro chodce daleko bezpečnější, patří například rozlehlá plocha křižovatky Poljanovova – Nikoly Vapcarova v blízkosti základní školy, kde nebyla možnost bezpečného přecházení, nebo malá okružní křižovatka Národních hrdinů – Nad Rybníkem. Dále byly vytvořeny střední dělící ostrůvky na dlouhých přechodech pro chodce, jako v ulici Podleská (MHD na Blanici), V Rovinách – Horáčkova, Koněvova – Na Jarově, Schoellerova – Marie Podvalové nebo Bavorská (MHD K Fialce), přechody zde byly také přisvětleny a upraveny pro handicapované. V prostoru Tréglova – Lamačova byl položen stavební zpomalovací pruh i s přechodem pro chodce.

Kromě těchto opatření byla ve vybraných lokalitách instalována silniční zrcadla pro lepší rozhledové poměry, ochranná svodidla, zábradlí a sloupky, ukazatele aktuální rychlosti, pro lepší povrchové vlastnosti (zkrácení brzdné dráhy apod.) byly zdrsněny povrchy vozovek a vybrané přechody byly přisvětleny. Ve spolupráci s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy, Městskou policí hl. m. Prahy a Policí České republiky se rovněž konají programy pro prevenci dopravní nehodovosti se zaměřením na různé věkové kategorie, především ale na děti (např. výuka na dětských dopravních hřištích).

V roce 2016 je v rámci programu BESIP plánováno provedení dalších 25 stavebních úprav potenciálně nebezpečných míst pro chodce, například křižovatek Podbělohorská – Pod Stadiony, Staroklánovická – Čentická, U Dejvického rybníčku – Zavadilova, přechodů pro chodce Radlická – Stodůlecká, Nárožní (MHD Bucharova), Kutnohorská (MHD Kutnohorská),  Mírového hnutí – Brodského, Dlabačov či zklidnění dopravy před základními školami v ulicích Kořenského a Jana Masaryka. Větší podporu dostanou preventivní programy hlavního města Prahy a ve spolupráci s odborníky Fakulty dopravní ČVUT bude vypracována analýza nehodovosti. Prazskenovinky.cz informoval Magistrát havního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)