Svátek má: Svatopluk

Regiony

Velikost textu:

Praha 4 vyvěsila na radnici vlajku Tibetu

Praha 4 vyvěsila na radnici vlajku Tibetu

Na budově Úřadu městské části Praha 4 a na historické Nuselské radnici zavlála ve čtvrtek tibetská vlajka. Je vyjádřením podpory nenásilnému boji Tibeťanů za autonomii a zachování národní identity a je součástí celosvětové kampaně „Vlajka pro Tibet“.

Vlajka na Nuselské radnici
14.březen 2016 - 08:30

„Naše nynější solidarita s Tibetem je splátkou za pomoc a podporu v osmdesátých letech, kdy nás demokratický svět podporoval v zápase o lidská práva, a zároveň projevem solidarity k lidem v zemích, které nemají to štěstí žít ve svobodné a demokratické společnosti,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). „Vyvěšení tibetské vlajky má za cíl zdůraznit individuální a kolektivní práva Tibeťanů a podpořit je v jejich boji za demokracii.“

Praha 4 bude dál hledat nájemce Branického divadla

Vyvěšení tibetské vlajky připomíná povstání, které ve Lhase, hlavním městě Tibetu, vypuklo 10. března 1959 a bylo projevem odporu tibetského národa proti okupaci čínským režimem. Kampaň nazvaná Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

Na  podzim na dnešní akci naváže v Praze 4 výstava Pohádky Tibetu očima českých ilustrátorů. Výstavu organizuje společnost Lunghta, která ji od října 2014 postupně představila v  kavárně NoNa na Nové scéně Národního divadla, v Břevnovské čajovně v Praze 6,  v Kavárně Academia v Ostravě, na Obecním úřadě v Bobrové a v Kulturním domě v Novém Městě na Moravě. Výstava bude zahájena čtením ukázek z knihy My Tibeťané. Spolu s výstavou putuje kasička veřejné sbírky pro Tibet.

Prazskenovinky.cz o akci informoval Jiří Bigas, mluvčí Prahy 4.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:mcpraha4)