Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Premiéra TECHNOhrátek pod ministerským dohledem

Premiéra TECHNOhrátek pod ministerským dohledem

Zvláštní atmosféru bude mít tentokrát premiéra letošního, 4. ročníku TECHNOhrátek Pardubického kraje.

TECHNOhrátky
31.leden 2016 - 07:30
V úterý 2. února totiž dorazí do Integrované střední školy technické ve Vysokém Mýtě také ministryně školství Kateřina Valachová, která bude právě v té době na návštěvě regionu. V rámci projektu na podporu technického vzdělávání se jí zde přímo v akci představí 130 žáků ze sedmi základních škol.

„Paní ministryně projevila během svého pobytu v Pardubickém kraji zájem o účast na TECHNOhrátkách. Ve střední škole stráví zhruba hodinu. Zúčastní se slavnostního zahájení akce v tělocvičně a poté se osobně seznámí s aktivitami na jednotlivých pracovištích. Věříme, že školáci při tom nebudou trpět trémou a tak jako téměř pokaždé připravené úkoly bez problémů zvládnou,“ říká Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Ministryni školství budou doprovázet první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, starosta Vysokého Mýta František Jiraský, ředitel krajského Úřadu práce Petr Klimpl, vedoucí krajského odboru školství a kultury Martin Kiss, poslanec Jiří Junek a zástupci společnosti Iveco Czech Republic, která je hlavním strategickým partnerem ISŠT Vysoké Mýto.


Žáky sedmi základních škol čeká v průběhu dne zábavné a soutěžní seznámení s vybranými profesemi automobilní a strojírenské specializace. Na šesti stanovištích se budou prezentovat obory: autolakýrník, automechanik, čalouník, karosář, mechanik strojů a zařízení, strojní mechanik (zámečník). Svou „technohrátkovskou“ premiéru absolvuje Základní škola Morašice, celkově 87., která se dosud do projektu zapojila. Dalšími účastníky akce budou: ZŠ Brandýs nad Orlicí, ZŠ Bystré, ZŠ Resslova, Hlinsko, Masarykova ZŠ Polička, ZŠ Horní Jelení a ZŠ Trstěnice.

„Činnosti, které jsme žákům připravili, jsou určitě atraktivní a na své si u nich přijdou chlapci i dívky. Vyzkoušejí si například výměnu všech pneumatik na voze Škoda Fabia, nástřik šablony, třídění čalounického materiálu nebo zápis řídícího programu a jeho převod na počítačovou simulaci obrábění u CNC stroje. Odpoledne je na řadě oblíbený vědomostní kvíz Hej ty, víš to?!,“ upřesňuje Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Družstva vítězných škol obdrží tradičně cenu v podobě velkého ovocného dortu. Slavnostní zahájení se koná v 9 hodin v tělocvičně v areálu ISŠT Vysoké Mýto.

Do TECHNOhrátek v tomto roce zařadil odbor školství a kultury Krajského úřadu Pardubického kraje čtrnáct vybraných středních odborných škol. Od února do listopadu projekt představí téměř dvěma tisícům žáků více než čtyři desítky profesí a řemesel z oblasti strojírenství, elektrotechniky, stavebnictví, zemědělství, gastronomie a služeb. Za tři roky už v Pardubickém kraji oslovil 4 333 žáků z 86 základních škol.

Pardubickenovinky.cz informovala Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.TECHNOhrátky)