Svátek má: Emanuel

Regiony

Velikost textu:

Recyklovat je nejen správné, ale také snadné

Recyklovat je nejen správné, ale také snadné

Do jedenáctého roku fungování vstupuje v roce 2016 v České republice systém zpětného odběru a recyklace vysloužilých elektrospotřebičů. Je to stejný systém, jako ve zbytku Evropy.

Linka na recyklaci elektrospotřebičů
1.duben 2016 - 12:00
Každý z nás může díky němu zdarma odevzdat svá vysloužilá elektrozařízení na místa odběru s tím, že budou řádně zrecyklována. ELEKTROWIN, největší český kolektivní systém pro sběr a recyklaci elektroodpadu, už vytvořil na 13 000 míst zpětného odběru. Jejich prostřednictvím lidé odevzdali téměř 15 000 000 vyřazených elektrospotřebičů o hmotnosti více než 245 000 tun.

Dosloužilo i vám doma některé elektrozařízení? Nevyhazujte je do běžného komunálního odpadu. Odložte je na sběrné místo, odkud bude odvezeno k ekologické recyklaci. Získané suroviny dále poslouží při výrobě nových spotřebičů.Sběrná místa, kam můžete vysloužilá elektrozařízení odložit:
  • Sběrné dvory měst a obcí – na nich můžete spotřebiče odevzdat bez ohledu na místo bydliště.
  • Prodejny elektro – prodejci jsou povinni převzít staré spotřebiče při nákupu nového zboží systémem „kus za kus“. Podle novely zákona, která začala platit na sklonku roku 2014, musejí obchody s prodejní plochou větší než 400 m2 odebrat i malý spotřebič, jehož rozměry nepřesahuje 25 centimetrů, aniž byste byli nuceni koupit si nový. 
  • Vybrané servisy – rovněž odebírají spotřebiče k recyklaci. V rámci projektu „Jsem zpět“ (jsemzpet.cz) můžete dokonce pomoci dobré věci. Pokud přinesete starší, ale stále plně funkční elektrospotřebič, a ten projde přísnými zkouškami, můžete ho věnovat některé neziskové organizaci, například Fondu ohrožených dětí.
  • Dobrovolní hasiči - se sběrem spotřebičů pomáhá také už více než 1000 hasičských sborů po celé republice.
  • Města a obce podle zákona musejí nejméně dvakrát ročně zorganizovat svoz nebezpečného odpadu, do kterého patří i vysloužilá elektrozařízení.

Kam s nefunkční zářivkou?

Společnost ELEKTROWIN také organizuje akci, při nichž můžete za odevzdaný spotřebič získat dárek – například v podobě slevy na vstupném do ZOO nebo do muzea. Sledujte proto pozorně internetové stránky společnosti a fecebookový profil Recyklace je legrace, kde najdete vždy aktuální informace. Informace přinesly webové stránky města Roudnice nad Labem.

(kp,usteckenovinky.cz,foto:Roudnice nad Labem)