Svátek má: Svatopluk

Regiony

Velikost textu:

Říčany se opět zapojí do projektu Do práce na kole!

Říčany se opět zapojí do projektu Do práce na kole!

V měsíci květnu se Říčany podruhé zapojí do celonárodní soutěže „Do práce na kole“. Jejím záměrem je motivovat co nejvíce lidí, aby se naučili používat jízdní kolo (nebo i běh či chůzi) jako pravidelný dopravní prostředek po městě.

Setkání vedení města se zástupci Dánska
6.březen 2016 - 08:00
Podpora cyklodopravy ve městě proběhne za účasti nizozemského velvyslanectví. Soutěž pořádá sdružení Auto*Mat, které prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Akci podporuje také ambasáda nizozemského království, jejíž zástupci přijedou do Říčan akci zahájit.  

Setkání vedení města, zástupců organizace Auto*Mat a zástupců nizozemského velvyslanectví proběhne ve středu 9. března 2016 v 13.00 hodin na Masarykově náměstí v Říčanech. Po úvodním setkání se společně vydají na projížďku po Říčanech na elektrokolech a navštíví několik památek a dominant města (Masarykovo náměstí, Lázeňská louka, Říčanský hrad, Geopark, Volnočasové centrum Na Fialce, Muzeum, Jureček, Olivova dětská léčebna).

Kdo se účastní setkání?
  • Ed Hoeks - velvyslanec Ambasády Nizozemského království   
  • Ivan Vereš - diplomat pro ekonomickou a veřejnou oblast
  • Hana Škodová - ředitelka organizace Auto*Mat
  • Iva Nevečeřalová - manažerka kampaně Do práce na kole
  • David Michalička - projektový manažer a koordinátor projektu v Říčanech
  • Hana Špačková - místostarostka města Říčany
  • Adéla Ambrožová - tisková mluvčí města Říčany

Tento půlrok probíhá předsednictví Nizozemska v Radě Evropské unie a městská cyklistika je jednou z priorit, které v rámci této role hodlají podporovat. Ambasáda nizozemského království proto projevila zájem navštívit Říčany v roli cykloambasadora a podpořit v našem městě dopravu na kole a zdravý životní styl. Za projekt Do práce na kole se minulý rok postavili také zástupci Dánska, kteří navštívili Říčany loni v dubnu a zahájili zde putovní fotografickou výstavu o cyklodopravě v Kodani „Město v pohybu - Život na kole v dánském hlavním městě“.

Obě země jsou v Evropě na špici v oblibě bicyklů. V Holandsku jezdí pravidelně na kole průměrně 26 % lidí s tím, že v některých městech je to až 35-40 %. V Dánsku je využívání o něco nižší, přesto se na kole dopravuje až 19 % populace. V České republice je to pouze kolem 3 % obyvatel.

Říčany chtějí posílit tuto oblast dopravy bez zatížení životního prostředí a řešit dopravní problémy způsobené intenzivní automobilovou dopravou. Napomoci tomu může třeba přednáška Jaroslava Martínka z Centra dopravního výzkumu o moderních trendech dopravy v Říčanech, která se uskuteční také ve středu 9. března od 19:00 hodin v jednací síni radnice na Masarykovo náměstí.

Co je soutěž Do práce na kole?
Do práce na kole (DPNK) je celostátním kláním, jehož šestý ročník proběhne v květnu 2016 ve více než pětadvaceti městech po celé České republice včetně Říčan. Cílem je motivovat co nejvíce lidí k využívání jízdního kola jako pravidelného dopravního prostředku po městě. Soutěž podporuje jak cyklodopravu, tak i běh nebo chození pěšky. Lidé si zlepší nejen kondici, náladu a možná i vztahy s kolegy, ale společně tak přispějí k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějším, bezpečnější a zdravějším městům, kde žijí a pracují.

Do soutěže se může zapojit jakýkoli tým minimálně dvou a maximálně pěti lidí z různých firem a institucí. Stačí jen, když bude celý tým pravidelně dojíždět během května do práce na kole. Nově se do soutěže mohou zapojit i běžci, chodci, bruslaři, skateboardisti, longboardisti, vozíčkáři. Soutěžící mají možnost zúčastnit se různých kategorií, zaměřené na četnost či délku jízdy a další disciplíny. Jednotlivé týmy bojují o zajímavé ceny.

Říčanští navštívili město Cascais v Portugalsku

Soutěž Do práce na kole pořádá sdružení Auto*Mat, které prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporuje veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Přináší inspiraci z evropských metropolí, aktivizuje lidi k pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru a dohlíží na efektivní využití veřejných peněz.

Stredoceskenovinky.cz informovala Mgr. Adéla Ambrožová, tisková mluvčí MěÚ Říčany.

(jv,Stredoceskenovinky.cz foto:MěÚ Říčany)