Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Skládky směsného odpadu prošly vloni rekultivací za 23 miliónů

Skládky směsného odpadu prošly vloni rekultivací za 23 miliónů

Provozovatelé skládek v Kraji Vysočina pokračují v rekultivaci ploch určených pro směsný komunální odpad. V minulém roce do této aktivity investovali zhruba 23 miliónů korun.

Ilustrační foto
24.leden 2016 - 08:00

„Zákon o odpadech zakázal od roku 2024 ukládat na skládky směsný komunální odpad, a tak jejich provozovatelé musí plochy po tomto termínu patřičně zabezpečit a následně zrekultivovat,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina pravidelně dohlíží na včasnou realizaci rekultivačních prací, a tím snižují negativní riziko vlivu skládek na životní prostředí. „Například v loňském roce byly pod dohledem krajského úřadu provedeny rekultivace za 14,9 milionu korun na skládce Petrůvky u Třebíče, na skládce Ronov u Přibyslavi za 5,7 mil. Kč a na skládce Hrádek u Pacova za 2,2 mil. Kč,“ uvedl radní Zdeněk Chlád.

Kraj Vysočina bude mít na rok 2016 vyrovnaný rozpočet

Krajský úřad společně se stavebním úřadem dohlíží na kvalitní provedení prací při uzavírání skládky, i na následnou potřebnou péči a údržbu skládky v souladu s vydaným integrovaným povolením. Povrch skládky je zpravidla nakonec zatravněn nebo osazen dřevinami s cílem začlenit rekultivovanou plochu do krajiny. Pokud není rekultivace provedena dle projektu, krajský úřad nepovolí čerpání finančních prostředků z rekultivačního účtu.

„Rekultivace skládky komunálních odpadů je stejně finančně i technicky náročná jako její původní výstavba a provozovatelé podléhají integrovanému povolení,“ doplnil radní Zdeněk Chlád.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:archiv)