Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Studenti VŠCHT dostali nové vybavení za 760 milionů

Studenti VŠCHT dostali nové vybavení za 760 milionů

760 milionů. 16 měsíců. 236 výběrových řízení. 2683 m² zrekonstruovaných laboratoří. Stovky nových špičkových přístrojů.

Vstup do VŠCHT
2.únor 2016 - 08:30

Vysoká škola chemicko-technologická má za sebou největší investiční projekt své historie, který navíc zvládla zrealizovat v rekordně krátkém čase. Uvedl pro Prazskenovinky.cz Mgr. Michal Janovský, vedoucí oddělení komunikace VŠCHT Praha.

„Studenti teď mají k dispozici špičkové vybavení srovnatelné s vybavením na zahraničních univerzitách a moderních mezinárodních firmách“, říká rektor VŠCHT Karel Melzoch.

Díky projektu se mohou současní i budoucí studenti naučit pracovat s řadou výjimečných přístrojů v celkové hodnotě přesahující půl miliardy korun.

Nejdražším zařízením je Skenovací elektronový mikroskop s lokální strukturní a chemickou analýzou za téměř 37 milionů Kč.

Podpora programu, který využívá kosmické technologie a systémy

Zcela unikátní i ve světovém měřítku je pak Emisní FTMW spektrometr, který bude mimo jiné sloužit pro výzkum v oblasti zdraví a bezpečnosti. Příkladem mohou být molekuly feromonů, pachových látek lidí a zvířat a další těkavé látky z rostlinné i živočišné říše.

Nově k dispozici je i plynový chromatograf pro charakterizaci a autentifikaci složek potravinářských surovin a produktů nebo slinovací zařízení, které umí 23krát urychlit proces vývoje materiálů pro medicínské účely nebo pro extrémní podmínky. A mnoho dalších. Celkem byly pořízeny stovky špičkových přístrojů, 24 z nich pak s hodnotou nad 5 milionů Kč.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.)