Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Tišnovské SURSUM v Rajhradě

Tišnovské SURSUM v Rajhradě

Návštěvnickou nabídku Památníku písemnictví na Moravě obohatila v minulých dnech v rámci cyklu „Moravská nakladatelství se představují“ výstava SURSUM Tišnov. 

Z výstavy
22.únor 2016 - 08:00
Vydavatelství v roce 1992 navázalo na stejnojmenný samizdatový časopis, který v Brně v letech 1985 – 89 editovali básník Milan Badal a knihař Miroslav Klepáček. Dosud má na svém kontě 415 titulů.

Termín „sursum“ odkazuje ke starobylému církevně liturgickému slovnímu spojení „sursum corda“ ve významu „vzhůru srdce“. Z literárně historického hlediska má tišnovské nakladatelství vazbu i na stejnojmenné prvorepublikové umělecké sdružení symbolistů, z nichž si nakladatel Klepáček nejvíce cení odkazu svébytného grafika, spisovatele a typografa Josefa Váchala. Jeho titul Slavík svatého Bonaventury v podobě dnes velmi ceněné faksimile vydalo SURSUM hned v roce 1992 jako svou 11. publikaci.


„Nakladatelské podnikání je dnes často spíše věcí cti a entuziasmu“, říká Miroslav Klepáček. „Nebýt vlastní tiskárny, knihařské výroby, grafického studia a internetového obchodního zasilatelství, neměli bychom, podobně jako desítky již zaniklých malonákladových vydavatelských firem, naději na přežití.“

Nevšední titul Repoetitorium autora Přemysla Ruta a typografů – ilustrátorů Otakara Karlase a Karla Čapka získal v roce 2009 titul nejkrásnější česká kniha roku. Celkový náklad publikací se značkou SURSUM již překročil půlmilionovou hranici, přitom převažují původní tituly a zhruba desetinu z nich navíc tvoří poezie. Portrét nakladatelského domu, který již záhy po svém vzniku přerostl regionální měřítka, je v rajhradském Památníku cenný rovněž tím, že ve většině jeho prezentovaných titulů si mohou návštěvníci na místě volně zalistovat a začíst se.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)