Svátek má: Svatopluk

Regiony

Velikost textu:

Třebíčští studenti budou počítat cestující, další pojedou do Číny

Třebíčští studenti budou počítat cestující, další pojedou do Číny

V týdnu od 7. do 11. března budou studenti v autobusech městské autobusové dopravy v Třebíči dělat průzkum přepravovaných cestujících. 12 studentů z třebíčských základních škol pojede v dubnu na výměnný studijní pobyt do čínského města Yichang.

Ilustrační foto
29.únor 2016 - 08:00
 
Město průzkumem zjistí vytíženost spojů a identifikuje ty méně využívané. Průzkum bude provádět odborný dodavatel, který brigádně zaměstná zhruba 40 studentů Gymnázia Třebíč. Ti budou na dvě směny celý týden jezdit v autobusech a zaznamenávat nástupy a výstupy cestujících. Město tím získá potřebné informace o vytíženosti spojů, které využije při zadávání veřejné zakázky na nového provozovatele městské autobusové dopravy v Třebíči.

Dvanáct studentů z třebíčských základních škol pojede v dubnu na výměnný studijní pobyt do čínského města Yichang. Třebíči se v loňském roce podařilo s tímto městem v provincii Hubei navázat partnerskou spolupráci.
 
„Studenti jsou pozváni na týdenní studijní pobyt do Tianwen International School ve městě Yichang. Se studenty poletí pedagogický doprovod a na místě bude anglicky hovořící koordinátor,“ popsal pobyt dětí v Číně jeho iniciátor, místostarosta Pavel Pacal. Studenti se zapojí do běžné výuky, čeká je anglická konverzace i předměty, které jsou běžné v našich školách jako je hudební, výtvarná a tělesná výchova. Seznámí se s čínskou kulturou formou promítání filmů. Zúčastní se kurzů typického čínského umění kaligrafie a malování v písku a také sportů, jako je taekwondo nebo ping pong. Třebíčská výprava navštíví také největší vodní elektrárnu na světě Tři soutěsky a město Peking.

Most v centru Třebíče čeká úplná demolice


„Úkolem třebíčských studentů je představit tamním studentům a učitelům naše město a Českou republiku. Formou vyprávění a prezentací na oplátku představí čínským studentům českou kulturu,“ vysvětlil Pacal a dodal, že tato cesta je pro studenty velkou příležitostí a šancí poznat cizí kulturu a zemi.

Náklady na cestu uhradí město Třebíč a podporu přislíbil i Kraj Vysočina. „Spoluúčast rodičů studentů je minimální. Hostující strana zajistí studentům ubytování, stravu a náklady spojené s některými fakultativními výlety,“ doplnil Pacal. Výměnného pobytu se zúčastní celkem 12 nejlepších studentů z osmých tříd třebíčských základních škol, které na základě výzvy projevily o tuto aktivitu zájem. Kritéria pro výběr 2 studentů a 2 náhradníků z každé školy si stanovily školy samy. Podmínkou byl souhlas rodičů s vycestováním dítěte a následné přijetí čínského studenta do rodiny. Základním požadavkem na studenta pak byla dostatečná znalost angličtiny a komunikativní schopnosti. Studenty čínské základní školy přivítá Třebíč na podzim letošního roku. Informace přinesly webové stránky města Třebíč.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:Třebíč)