Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

Učitelé oslavili svůj svátek, v kraji je 8 a půl tisíce pedagogů

Učitelé oslavili svůj svátek, v kraji je 8 a půl tisíce pedagogů

Na 28. březen připadá v České republice každoročně Den učitelů. Svůj svátek tak oslavilo také osm a půl tisíce pedagogických pracovníků působících ve školách a školských zařízeních ve Zlínském kraji.

J. A. Komenský, narozen 28. března 1592
1.duben 2016 - 10:00

Zřizovateli drtivé většiny školských zařízení ve Zlínském kraji jsou obce a kraj, přičemž obce zpravidla zřizují mateřské a základní školy a kraj školy střední. Kromě toho je kraj zřizovatelem také speciálních mateřských, základních a středních škol, základních uměleckých škol, domovů mládeže, dětských domovů, pedagogicko-psychologické poradny a konzervatoře. Celkem kraj k dnešku zřizuje 99 škol a školských zařízení, ve kterých je zaměstnáno zhruba tři tisíce pedagogických a tisíc nepedagogických pracovníků.

Zlínský kraj si svých pedagogů velmi váží, o čemž svědčí i to, že již od svého vzniku v roce 2001 je každoročně oceňuje za jejich práci. Za tu dobu kraj ocenil více než 300 pedagogů.

Zanedlouho se začne stavět modlitebna, zvonice i kopie artefaktů

Tradičním kláním o nejoblíbenějšího učitele je „Zlatý Ámos". Není bez zajímavosti, že v této celostátní soutěží zvítězil během jejích posledních pěti ročníků hned ve třech případech pedagog ze Zlínského kraje. Ve školním roce 2011/2012 to byl Michal Mikláš z Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín, o rok později uspěla Růžena Hlůšková ze Základní školy Kunovice a ve školním roce 2014/2015 zvítězila Hana Pacíková z Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově.

V České republice Den učitelů připadá na 28. března proto, že se v tento den roku 1592 narodil Jan Amos Komenský, proslulý pedagog, teoretik pedagogiky a autor mnoha spisů z tohoto oboru. Na svět přišel na území dnešního Zlínského kraje. Dodnes se však vedou spory o přesném místě jeho narození – zda to bylo v Uherském Brodě, Komni, nebo Nivnici. Zlínskénovinky.cz informovala Mgr. Renata Janečková, tisková mluvčí Zlínského kraje.

(kp,zlinskenovinky.cz,foto:archiv)