Svátek má: Oldřich

Regiony

Velikost textu:

V Olomouci budou přednášet autoři čtyř velkých objevů

V Olomouci budou přednášet autoři čtyř velkých objevů

Čtyři velké objevy české vědy posledního desetiletí představí jejich autoři v letošním ročníku přednáškového cyklu Současná chemie.

Pavel Hobza, který cyklus přednášek povede
21.únor 2016 - 11:00

Špičkové vědce pozval na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, který cyklus povede již pojedenácté. Akademiky i zájemce z řad veřejnosti čekají od 24. února přednášky astrofyzika Jiřího Grygara, molekulárního biologa Jiřího Bártka, biochemika Jiřího Šponera a rostlinného genetika Jaroslava Doležela.

„Původně jsem si myslel, že loňský desátý ročník Současné chemie bude poslední. Byl jsem ale mile překvapen ohlasy na přednášky, a proto jsem se rozhodl v cyklu pokračovat. I s vědomím toho, že překonat jubilejní sérii, v níž vystupovali laureáti ceny Česká hlava, nebude snadné. Nakonec jsem se rozhodl představit čtyři velké objevy, které jsou fascinující,“ popsal vznik letošního ročníku organizátor cyklu Pavel Hobza, která působí na katedře fyzikální chemie a v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů.
Obdobně jako v některých předchozích ročnících se ani letos výběr hostů neomezil navzdory názvu cyklu jen na chemiky. „Chemii nelze izolovat, věda je jen jedna a problémy jsou propojené. Myslím si, že vše do sebe hezky zapadne,“ domnívá se Hobza.Cyklus zahájí 24. února významný astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. V přednášce nazvané Meteority a jejich rodokmen přiblíží způsob, jak lze rozpoznat meteority i jejich původ. O týden později v aule přírodovědecké fakulty vystoupí profesor Jiří Bártek, který se věnuje zejména výzkumu regulačních mechanismů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů. Působí nejen v Dánsku, ale také v olomouckém Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého. „Jsem velice pyšný, že se mi ho podařilo pro letošní ročník získat. Ačkoliv je velmi zaneprázdněný, byl velmi laskav a domluvili jsme se rychle. Profesor Bártek je bez diskuze nejlepší současný vědec českého původu. Jestli má někdo z Čechů šanci na Nobelovu cenu, pak je to on. Bude hovořit o pracích spojených s prevencí onkologických onemocnění,“ uvedl Hobza.

O původu života budou moci přemýšlet 9. března účastníci přednášky Jiřího Šponera z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Brně. Významný biochemik své vystoupení nazval Přišel život z vesmíru? Závěr letošního ročníku bude patřit Jaroslavu Doleželovi z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Centra regionu Haná. Jím vedený tým měl zásadní podíl na mezinárodním projektu čtení složité dědičné informace pšenice. Rostlinní biologové a šlechtitelé tak získávají nástroj pro šlechtění obilniny, která má zásadní roli ve výživě lidstva.

Díky obřímu grantu budou vznikat superfunkční 2D materiály

Přednášky cyklu Současná chemie se uskuteční vždy od 15.00. Ačkoliv jsou primárně určeny studentům chemie, vítáni jsou i ostatní akademici a široká veřejnost. Olomoucká přírodovědecká fakulta tak slouží jako místo, kde je možné poznávat špičkové vědce. Vedle cyklu Současná chemie je to i zásluhou dalšího přednáškového cyklu Rudolf Zahradník Lecture Series. Koná se pod záštitou Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a jeho cílem je představit na české půdě nejslavnější a nejúspěšnější světové vědce z chemického a materiálového výzkumu. V Olomouci již vystoupili Wolfgang Lindner z Vídně, Patrik Schmuki z univerzity v Erlangenu, Peter Sadler z University of Warwick a další vědecká esa současné světové chemie. O cyklu přednášek olomouckénovinky.cz informovala  RNDr. Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci.

(kp,olomouckenovinky.cz,foto:UPOL/M.Šaradínová)