Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Vila Stiassni láká na stopy Löw-Beerů

Vila Stiassni láká na stopy Löw-Beerů

Dodnes patrné stopy života jedné z nejvýznamnějších  brněnských rodin z období první republiky mapuje výstava, jejíž premiéra proběhla vloni na jaře ve Vile Löw-Beer. Nyní je její repríza k vidění ve vile Stiassni.

Vila Stiassni
25.leden 2016 - 08:00

Umístění výstavy není náhodné, jak dokládá například fotografie Grety Tugendhat (rozené Löw-Beer) v zahradě vily Stiassni. Gretu Tugendhat a Hermine Stiassni nepojilo jen přátelství, ale také společná práce pro Ligu za lidská práva. Tato organizace se po nástupu Adolfa Hitlera k moci angažovala v zajištění finanční a praktické pomoci politickým uprchlíkům z Německa a později i Rakouska.

Výstava, která bude v bývalé kuchyni vily Stiassni k vidění od 5. února do 8. května, mapuje obytné, průmyslové a další stavby na území města Brna, které dodnes připomínají osudy tří generací Löw-Beerů – rodiny významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví. Brňané tyto objekty často míjí bez většího povšimnutí. Ambicí výstavy je připomenout hospodářské a stavební aktivity rodiny Löw-Beerů a zasadit do historických  souvislostí.

Výstavu připravilo Muzeum Brněnska – vila Löw-Beer v Brně pod vedením kurátorky Petry Svobodové.


Vila Stiassni prošla v letech 2012 až 2014 památkovou obnovou financovanou z Integrovaného operačního programu. V areálu vily, která je spravována Národním památkovým ústavem, dnes sídlí Metodické centrum moderní architektury. Od pátku do neděle je areál otevřen široké veřejnosti – k dispozici jsou prohlídky interiéru vily s průvodcem či volná prohlídka zahrady a výstav umístěných v bývalé kuchyni. Areál hostí řadu odborných událostí, jako jsou konference, semináře či přednášky, probíhají zde rovněž specializované vzdělávací programy. Badatelům je k dispozici knihovna zaměřená na památky architektury 20. století.

Jihomoravskenovinky.cz informoval Petr Svoboda, ředitel Metodického centra moderní architektury v Brně.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:arch)