Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Vimperským strážníkům pomáhají asistenti prevence kriminality

Vimperským strážníkům pomáhají asistenti prevence kriminality

Dva roky pomáhají vimperským strážníkům asistenti prevence kriminality. Jejich úkolem je nejen likvidovat problémy, které ve Vimperku vzniknou, ale hlavně jim předcházet.

Ilustrační foto
25.květen 2015 - 10:00

Recept je jednoduchý. Znají místní, v terénu tráví většinu své pracovní doby. Možná lépe, než kdokoliv jiný ví, jak to ve Vimperku v určitých ohledech funguje.

„Tihle kluci dělají svou práci opravdu výborně. Moc nám pomáhají. Sami umí vyřešit hodně případů ještě předtím, než by zasáhli příslušníci městské policie, jako represivní složka. Důležitý nástroj je pro ně domluva,“ uvádí Peter Macorlík, vrchní strážník Městské policie Vimperk s tím, že za poslední dva roky se počet trestných činů ve Vimperku rapidně snížil. Určitě je to i díky těmto dvěma asistentům.


Cílem jejich práce je zvyšování bezpečí v lokalitách, kde bydlí sociálně slabší obyvatelé, i v jejich okolí, eliminace sociálně rizikových jevů, prevence útoků páchaných s extremistickým motivem. Za poslední dva roky došlo k poklesu zhruba o třicet procent.

„Od okamžiku, kdy nastoupili, se snížila drobná majetková trestná činnost a rozbroje mezi občany, nepokoje v problematických lokalitách města. Došlo k celkovému zklidnění ve městě,“ uvádí Jaroslava Martanová, starostka Vimperka.

Často kontrolují problémové lokality, jako je například Pasovská ulice, městský park, okolí vimperských supermarketů.

„S některými lidmi se musí jednat jako s dětmi, ale ovlivnit se dají. Určitě se s nimi musí neustále pracovat,“ uvádí Karel Ferenc, jeden z asistentů prevence kriminality.

Oba asistenti prevence kriminality se do Vimperka přistěhovali a po vyhraném výběrovém řízení zde zakotvili natrvalo. Bydlí a vychovávají své děti právě v místech, která starousedlíci označují jako problematická. Jan Bílý bydlí v Pasovské ulici a Karel Ferenc v lokalitě U Lázních nedaleko hotelu Anna. Oba jsou Romové. Nedařilo se jim sehnat práci a Vimperk berou jako svou velkou šanci pro normální život.

Oba se snaží o to, aby domy, ve kterých bydlí, byly znovu čisté a útulné. Chtějí napravit chyby generací nájemníků, které je částečně zdevastovaly. Jako důkaz, že to myslí vážně, na vlastní náklady opravili a vymalovali vstupní chodbu do domu v Pasovské ulici.

Mladá fotografka ukazuje opuštěné průmyslové areály Vimperka


„Chceme sehnat peníze a přemluvit nájemníky, aby domy, ve kterých bydlíme, svépomocí opravili. Je jasné, že k domu, který si sami opraví, pak budou mít úplně jiný vztah,“ tvrdí oba jednohlasně. Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Pechoušek, pracovník propagace, město Vimperk.

(jv,Jihoceskenovinky.cz foto:arch.pz)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: