Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Vřídlo je odrazem katastrofálního diletantství vedení města

Vřídlo je odrazem katastrofálního diletantství vedení města

Hnutí ALTERNATIVA vydalo prohlášení k aktuální havarijní situaci Vřídelní kolonády, která doplácí na karlovarské korupční politikaření.

Vřídlo, křižník Bolševník uvízlý v lázeňském srdci
17.únor 2016 - 07:30

"Jistě jsme nebyli sami, kdo na nevyhovující situaci a stav Vřídelní kolonády upozorňuje již od počátku 90.let minulého století. Hned po roce 1989 jsem vnímal podněty, využít nových poměrů pro řešení. Proto jsme rozbouřili struktury města návrhem na sanaci této stavby, tedy jejím zbouráním a stavbou nové," píše Jiří Kotek a pokračuje:.

Pěticípá hvězda na vrcholu parního komínu nad vývěrem samotného Vřídla je nejen estetickou ohavností, ale také ideologickým stigmatem komunistů v očích svobodomyslných karlovarských patriotů i zdrojem úsměšků všímavých lázeňských hostů – tedy jistě vyjma mnohých ruských, severokorejských a čínských.

Zásadní architektonickou i uživatelskou výhradou je neúměrně masivní hmota stavby, kterou představuje tento prosklený ocelo-betonový parník, na průčelí očekávající říční povodeň. Z té stavby doslova čiší křečovitý boj totalitní doby s církví, aby přehlušil dominantu Kostela sv. Máří Magdalény. Nezdařilé zamostění koryta Teplé je toho už jen vynuceným doprovodným řešením. Dožívání vnitřních technologií determinuje kvalita průběžné údržby.


Na tyto problémy, včetně stále se prohlubující technické devastace, jsme otevírali debaty znovu po roce 2000. Dokonce před volbami v roce 2010 jsme znovu, spolu s mladými lidmi souběžně vypustili k veřejné  pozornosti předvolební parodický videoklip a na havarijní stav Vřídla upozorňovali a žádali jeho řešení.

Primátor Kulhánek si tehdy osvojil vedle svých reprezentativních gescí právě oblast lázeňství, které je jeho doménou a tedy také odpovědností již šestým rokem. Stejně tak liknavý je ředitel Správy kolonád, z jehož činností jsem významněji zaznamenal až tu, když vyháněl malující malířky z kolonády. Patrně jeho nedůraznost a nevyvinutý odpovědný tlak na magistrát se na neřešení stavu nejvíce podepsal.

Jakou má souvislost havarijní stav Vřídelní kolonády s korupčním politikařením města?
Zcela bezprostřední a zásadní tím, že energie a potenciál vedení města se dlouhodobě orientuje na získání profitu z majetků města – nikoliv však profitu zpět městu, ale sobě samým a svým kmotrům. Jsou to kauzy monstrózně předražených staveb megalomanských investic, prodejů nemovitostí za zlomkové ceny, parazitováním na provozu zbytečných městských společností, přisávání k zakázkám města a navazující na ně, a v posledních letech vymýšlení obstrukcí, jak zažehlit doslova kriminální kroky z minulosti. Posledním hitem je obsazování všech vytvářených funkcí svými stranickými kolegy. Korupce na Karlovarsku se stala patrně největší zdejší továrnou, jejíž ostrahou jsou úředníci, policisté a státní zástupci.

Samotné aktuální koaliční řešení rekonstrukce Vřídla za 40 mil. Kč pokládáme za další zcela absurdní korupční ulívku. Namísto sanace starého vředu, dobré přípravy podkladů s promyšlením aktuálních funkcionalit kolonády a s citlivou architektonickou adaptací stavby do jejího zcela unikátního prostředí, využití dotací EU, nám dnes koalice předstírá hašení dalšího uměle vytvořeného problému, stejně jako tomu bylo s losovačkovou halou, Lázněmi III, Golfem apod.  

Voláme po architektonické soutěži s účastí renomovaných architektů, nikoliv koaličních kamarádů a jejich kontaktů, žádáme řádný nový projekt. Nepodpoříme ani stavbu historické litinové repliky, která je předmětem podpisové iniciativy, protože vnímáme posun doby. Uvědomujeme si jakési tápání funkce lázeňství v novodobých potřebách společnosti, vnímáme nové a moderní technologie. Vřídelní centrum je nejzásadnějším prostorem lázní, města Karlovy Vary, proto by jeho řešení nemělo být flikováním neudržitelného stavu, ale odvážným, moderním a určujícím krokem do dalšího století.

Aktuální katastrofální situaci je možné pojmout pozitivně, jako impuls k nutnému kroku – chce to pouze vizi a odvahu, končí Prohlášení ALTERNATIVY Jiří Kotek, zastupitel města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:J.Kotek)