Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Záchranný tým WASAR navštívil v Lotyšsku český velvyslanec

Záchranný tým WASAR navštívil v Lotyšsku český velvyslanec

Velvyslanec Miroslav Kosek se detailně zajímal o činnost českého záchranného týmu, jeho moderní techniku a technické prostředky.

Návštěva velvyslance na cviceni WASAR
5.listopad 2016 - 08:00
Hned dvakrát se mohli příslušníci specializovaného týmu pro vyhledávací a záchranné práce na vodní hladině WASAR (Water Search and Rescue) Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) setkat s českým velvyslancem v Rize Miroslavem Koskem během mezinárodního cvičení v Lotyšsku, zaměřeného na odstraňování následků povodní.

Pan velvyslanec nejprve zavítal na státní svátek 28. října 2016, společně se svým slovenským kolegou Peterem Hatiarem, rovněž velvyslancem v Rize, a zástupcem německé ambasády na základnu českého, slovenského a německého záchranného týmu zhruba 30 kilometrů východně od Rigy.

Velvyslanec Miroslav Kosek se detailně zajímal o činnost českého záchranného týmu, jeho moderní techniku a technické prostředky. V diskuzi s vedením týmu mu byly poskytnuty informace, jak je zajištěna soběstačnost a připravenost WASAR odřadu, aby mohl efektivně zasahovat během povodní či jiných mimořádných událostí.


Následně velvyslanec Miroslav Kosek pozval celý WASAR tým k návštěvě velvyslanectví ČR v Rize. Během velmi příjemného a neformálního setkání s velvyslancem a jeho týmem dostal Miroslav Kosek od českých hasičů hned dvě čepice - týmovou (se zkratkou „CZERT“, jenž označuje české záchranáře v zahraničí -  CZECH EMERGENCY RESPONSE TEAM) a regionální (HZS MSK). Ta první má symbolizovat záchrannou reprezentaci ČR a druhá, ze kterého regionu tým WASAR přijel. Poté pokračovala diskuze se členy týmu WASAR na téma, v jakých oblastech by se mohla odvíjet další vzájemná spolupráce.

Nestává se často, aby přijel český velvyslanec na cvičení českého hasičského týmu v zahraničí. Velvyslanci Miroslavu Kotkovi stačila k uskutečnění setkání se záchranným týmem z Moravskoslezského kraje, dosud jediným svého druhu v ČR, prvotní informace, že tento přijede na cvičení do Lotyšska…

Z Lotyšska se v pondělí 31.10.2016 večer v rámci týmu WASAR vrátilo do Ostravy celkem 35 příslušníků HZS MSK, složených ze všech územních odborů HZS MSK, a dále lékař Úrazové nemocnice Brno. Český WASAR odřad cvičil několik dní společně s domácím, německým a slovenským týmem v oblasti města Ogre a hlavního města Rigy na řece Daugava až k meandrovitému ústí do Baltu.

Činnost týmu byla zaměřena na vyhledávání a záchranu osob, mnohdy zraněných, popř. na vyhledávání obětí; činnost probíhala nepřetržitě ve dne i v noci za často velmi intenzivního deště, silného větru a nízkých teplot. V průběhu cvičení se podařilo zachránit 273 osob, z toho 31 zraněných, a dále nelézt 6 obětí, čímž byly splněny úkoly, dané organizátory cvičení.

WASAR odřad HZS MSK je zcela soběstačný. Do zahraničí, a to i na cvičení, si veze vlastní pohonné hmoty, potraviny, vodu i dostatek ubytovacích kapacit, stejně jako je tomu při skutečných povodních. Tým musí být akceschopný minimálně po dobu deseti dnů tak, aby nezatěžoval zdroje postiženého státu.

Záchrana šesti osob při požáru v klimkovickém Domově pro seniory

WASAR odřad HZS MSK je speciálně vybaven a vycvičen pro záchranné práce na vodní hladině, mj. při povodních. Jeho příslušníci absolvovali nejen několik „povodňových“ cvičení v zahraničí, ale i doma pravidelně trénují na klidné, tekoucí, resp. na divoké vodě. Jednotka je určena pro prvosledové nasazení v případě rozsáhlých povodní v ČR, dále v rámci EU i mimo ni.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.
(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:hzs)