Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Znečišťovatelé pozor na pokuty za nepodání hlášení o emisích

Znečišťovatelé pozor na pokuty za nepodání hlášení o emisích

Krajský úřad Kraje Vysočina upozorňuje provozovatele zdrojů znečišťování ovzduší, kteří mají povinnost hlásit údaje za vybrané agendy ovzduší a integrovaného registru znečišťování. Blíží se totiž termín pro podání hlášení, který připadá na 31. března 2016.

Ilustrační foto
1.duben 2016 - 08:00

„Hlášení se podává v elektronické podobě prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností, konkrétně pomocí elektronických PDF formulářů, které si může provozovatel stáhnout z portálu ISPOP,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Zdeněk Chlád.
 

Znečišťovatelé ovzduší mají povinnost do systému ISPOP poslat vyplněný formulář souhrnné provozní evidence a IRZ. Poplatkové přiznání musí podat provozovatel, u kterého celková výše poplatků za provozovnu a kalendářní rok činí více než 50 tisíc korun. Krajský úřad následně vyměří provozovatelům poplatek odpovídající množství vypouštěných emisí. V roce 2015 krajský úřad vyměřil provozovatelům poplatky za znečišťování ovzduší v celkové výši 5,3 milionu korun.

Za porušení této zákonné povinnosti hrozí znečišťovatelům ovzduší sankce až 500 tisíc korun, o jejímž udělení a výši rozhoduje Česká inspekce životního prostředí. „Vzhledem k možné výši sankce na tuto povinnost znečišťovatelů preventivně upozorňujeme a připomínáme termín pro odeslání hlášení do systému ISPOP, který je 31. března letošního roku,“ zdůraznil radní Zdeněk Chlád.

(kp,novinkyvysocina,foto:arch.)