Svátek má: Beáta

Sport

Velikost textu:

Portrét nejslavnějšího argentinského ragbisty má na kravatě i Ransdorf

Portrét nejslavnějšího argentinského ragbisty má na kravatě i Ransdorf

Končící světový šampionát v ragby je největší sportovní akcí na světě tohoto roku. Ve finiši v duelu o třetí místo vyhrála Jihoafrická republika nad  Argentinou 24:13. Neříkejte, že neznáte žádné  jméno z historie argentinského ragby. Ale jo, jen nevíte, že hrál ragby.  

Miroslav Ransdorf, europoslanec za KSČM a jeho kravata
31.říjen 2015 - 19:08

Ernesto Rafael Guevara de la Serna se oficiálně narodil 14. června 1928, Rosario v Argentině a byl zabit  9. října 1967 v  La Higueře v  Bolívii. Běžně byl  přezdívaný Che Guevara nebo el Che. Byl to podle wikipedie marxistický revolucionář, který původně vystudoval v Argentině lékařství. Otec, architekt Ernesto Guevara Lynch, byl irského a španělského původu, matka Celia de la Serna y Llosa pocházela ze španělské rodiny.

Jménu Che Guevary  v kapitole o argentinském ragby věnuje autor Henri Garcia, který editoval téměř tisícistránkovou publikaci La fabuleuse histoire di Rugby, jež vyšla v roce 1973, téměř jednu stránku.

Skutečně slavný revolucionář,  jehož portréty tuhle měl na kravatě i komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf,  byl zdatným  hráčem hry se šišatým míčem. Studoval medicínu a při studiu stačil hrát i ragby.

"Před lety jsem byl na Kubě coby turista a v regionálním muzeu tam měli fotografii Che Guevary, jak drží v ruce ragbyový míč. Tamější průvodce mne ovšem neumožnil si tuto fotografii ofotit. Prý je příliš vzácná pro muzeum," potvrzuje, že známý revolucionář hrál ragby, bývalý jugoslavský ragbista Dragan Petrovič, který žije již několik let v Praze.


A tady máme europoslance Miroslava Ransdorfa, pro kterého jsou myšlenky a činy Che Guevary  natolik zajímavé, že při volbách do evropského parlamentu v květnu v roce 2014 přišel mezi novináře s kravatou a na ní měl potréty koho jiného než nejznámější argentinského ragbisty, který byl zabit v Bolívii v roce 1967.

(ps, Prvnizpravy.cz & Českeragby.cz & Sportovnilisty.cz,  Foto: Petr Skála)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: