Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

100 tisíc Španělů vystoupilo proti dohodě mezi EU a Tureckem!

100 tisíc Španělů vystoupilo proti dohodě mezi EU a Tureckem!

Požadavek na španělskou vládu, aby nepodpořila dohodu mezi EU a Tureckem, shromáždil více než 100 tisíc podpisů. Dokument byl předložen dolní komoře španělského parlamentu.

Španěle odmítají "pakt hanby"
18.březen 2016 - 18:01

Několik nevládních organizací ve Španělsku zaslalo do Poslanecké sněmovny požadavek s více než 100 tisíci podpisy, aby vláda země nepodpořila dohodu mezi EU a Tureckem, spojenou s uprchlickým problémem, uvedla agentura RIA  Novosti.

Proti dohodě ve stávající podobě se vyslovil španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo a označil ji jako "nepřijatelnou a v rozporu s mezinárodním právem". Vůdce opozičních socialistů Pedro Sánchez byl podle deníku Politico mnohem razantnější : Je to pakt hanby!"

„Tato dohoda, pokud ji Španělsko podpoří, by mohla tvořit základ závažného porušování lidských práv a nedodržení mezinárodních závazků Španělska... Evropská unie poruší některé základní principy mezinárodního práva, v případě, že přijme dohodu, navrhovanou Tureckem," uvádí se v prohlášení.

„Sebraný počet podpisů v tak krátkém čase, v šesti dnech, prokazuje, že občanská společnost ve Španělsku kategorickyvystupuje proti nemorální a nezákonné dohodě. Španělsko musí reagovat na pocity občanů a zablokovat dohodu mezi EU a Tureckem," řekl Jaime Atiensa, zástupce organizace Oxfam Intermón, nevládní organizace věnující se boji proti chudobě.

Malý Kypr může vykolejit migrační dohodu mezi Tureckem a EU!

„Španělsko by mělo předložit své návrhy, a takovým způsobem vystoupit na obranu lidských práv. Doufáme, že Kongres převezme odpovědnost a dosáhne toho, aby španělská vláda jednala na základě těchto zásad," zdůraznil Atiensa.

Organizace se domnívá, že Španělsko by měly vyvíjet tlak na EU, aby „vypracovala mechanismus, rozmístění všech žadatelů o azyl v Evropě, bez ohledu na jejich národnost, a stanovené kvóty".

Od vlády také požaduje „prosazovat zahraniční politiku zaměřenou na zlepšení životních podmínek uprchlíků, zvýšit humanitární pomoc až 100 milionů eur, jakož i přispět jako nestálý člena Rady bezpečnosti OSN k řešení příčin konfliktu".

Ve středu všechny frakce poslanců souhlasily s Ministerstvem zahraničních věcí, podle nějž Španělsko nepodporuje dohodu s Tureckem. Zároveň s tím, probíhaly ve městech po celém Španělsku protesty proti současné verzi dohody mezi EU a Tureckem. V řadě měst ve Španělsku, a to zejména v Barceloně, místní úřady nařídily, aby snížit poklesly vlajky EU na znamení nesouhlasu s touto dohodou.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, politico.eu, foto: arch.)