Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Palach a Opletal věřili v Boha v Církvi československé husitské

Palach a Opletal věřili v Boha v Církvi československé husitské

Třetí lednovou sobotu uplynulo  47 let od upálení  studenta Jana Palacha (1948 – 1969) na protest proti srpnové okupaci Československa v roce 1968. Mladá generace si bohužel Palacha plete s jiným Janem Opletalem. Oba však měli něco společného. Věřili v boha  v Církvi československé husitské.

Hovoří Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské
18.leden 2016 - 11:01

Nezapomnělo se na Palachův  hrdinský čin a také vzdor proti bezpráví

Na Jana Palacha se nezapomíná a tak jedna z  nedávných připomínkových akcí se uskutečnila 16. ledna 2016 v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Uspořádala ji Společnost přátel České Bible společně s Náboženskou obcí Církve československé husitské, jejíž patriarcha Tomáš Butta pronesl úvodní slovo. Promluvili zde i další zástupci zmíněných organizací a z Univerzity Karlovy včetně studentů. Mimo jiné připomněli Palachova slova před jeho smrtí:

„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí!“


Není bez zajímavosti, že součástí vzpomínky je i malá instalovaná  expozice, otevřená až do 2. února 2016. Zde  můžete spatřit posmrtnou masku od Olbrama Zoubka, soubor fotografií Jovana Dezorta z pohřbu Jana Palacha, obraz Oběť od malíře Jaroslava Šerých a další atributy.

Pro ty, kteří by expozici  chtěli vidět,  upozorňujeme, že chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze je otevřen k prohlídkám od pondělí do soboty mezi 10. až 16. hodinou a v neděli od 12 do 16 hodin. Konají se rovněž bohoslužby i koncerty vážné hudby.

Patriarcha Tomáš Butta  bývá rovněž pravidelným účastníkem pietních akcí organizovaných před Hlávkovou kolejí v Praze 17. listopadu, kde se připomíná další student z české historie Jan Opletal.

Co mají společného oba mužové, které třicet let dělí od úmrtí? 

"Ano, i Jan Opletal byl věřící a členem  Náboženské obce Církve československé husitské," potvrdil pro Prvnizpravy.cz tento fakt  patriarcha Tomáš Butta poté, co 17. listopadu 2015 položil věnec před pamětní deskou na budově Hlávkovy koleje  připomínající smrt Jana Opletala .

V zemi se rojí přepisovači dějin, kteří dělají z hrdinů zbabělce
 

Je smutné, že při nedávné anketě, jejíž výsledky zveřejnila Česká televize, vyšlo najevo, že mladá generace vysokoškoláků oba  muže nezná nebo si je plete. Dokonce se mladá generace domnívá, že Palach a Opletal byli současníky. Mladí lidé nevědí, za jakých okolností oba  mladí lidé Jan Opletal v roce 1939 a Jan Palach  v roce 1969 zemřeli.

(ps, vd, Prvnizpravy,cz, foto Věnceslava Dezortová)