Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Americká rozvědka: Ruské letectvo kompletně zničilo kalkuly USA v Sýrii

Americká rozvědka: Ruské letectvo kompletně zničilo kalkuly USA v Sýrii

Ještě před šesti měsíci byl Washington přesvědčen o tom, že dny prezidentství Bašára Asada jsou sečteny, ale jeho pozice se posílila poté, co ruské operace radikálně změnily situaci v zemi, řekl Vincent Stewart, šéf Zpravodajské služby USA.

Ilustrační foto
12.únor 2016 - 18:00

Rozvědka Spojených států uznala, že nálety ruského letectva zmařily plány administrativy Baracka Obamy na odstranění prezidenta Bašára Asada z politického procesu v Sýrii, píše The Washington Post.

Ve svém projevu před senátem v úterý šéf zpravodajské služby ministerstva obrany USA, generál Stuart Vincent řekl, že Rusko zcela zničilo kalkuly USA v Sýrii, a Asad nyní zaujímá mnohem silnější vyjednávací pozici, než před několika měsíci.

„Přikláním se k názoru, že bude i nadále hráčem na politické scéně v mnohem delším časovém horizontu, než se čekalo před šesti měsíců i před rokem," řekl Stewart.

Die Welt: Rusku se v Sýrii podařilo nemyslitelné!

Před čtyřmi lety během své volební kampaně prezident Barack Obama prohlásil, že „Asadovi dny jsou sečteny", a před šesti měsíci vedení americké rozvědky otevřeně hovořilo o „konci hry" syrského vůdce, připomíná autor článku. Nyní se mnozí odborníci domnívají, že v této době v Sýrii jsou jen dvě mocné síly proti sobě -  vládní vojska a Islámský stát, uvedl The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)