Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Američtí vojáci nacvičují válku v arktické zimě

Američtí vojáci nacvičují válku v arktické zimě

Spolu s finskou Sodankyla brigádou se jednotka 15 amerických vojáků účastní intenzivního vojenského cvičení ve finském Laponsku.

Ilustrační foto
16.leden 2016 - 18:05

Jednotka amerických vojáků se učí řadu extrémních dovedností, jak přežít a bojovat v arktických mrazech. Nacvičuje noční lyžování i záchranu z ledových jezer při -40 stupních Celsia.

Kurz je náročný pro všechny, včetně zkušených vojáků.

"Bylo to velmi těžké," řekl Barry Izer, instruktor americké armády, který se zúčastnil cvičení spolu s finskou brigádou.

"Absolvoval jsem pár vojenských kurzů na Aljašce, stejně jako tady tam bylo extrémní počasí, ale tady v Laponsku je to o hodně horší. Lyžařský výcvik byl tady velmi obtížný," řekl Izer.

Podle Izera, na Aljašce se dá naučit navigovat. Ve Finsku je ale lyžování v bílé sněžné tmě o hodně složitější, jsou zde dlouhé lesní úseky a ve tmě polární nociv zniká  celá  řada nových problémů.

Geri Bush z amerického velvyslanectví ve Finsku uvedl, že šlo o získání zkušeností pro vojenskou obranu v extrémních podmínkách. Tento typ spolupráce je vynikající pro rozvoj vojenské činnosti v extrémním zimním počasí.

"Takové extrémní školení nemůžete absolvovat nikde jinde na světě. Finsko má historické zkušenosti se zimními podmínkami a s válkou v extrémním zimním počasí. Doufáme, že se můžeme hodně naučit, ale také my můžeme některé zkušenosti předat. Je to hlavně kooperativní cvičení, "řekl Bush.

Finská města hlídají občanské anti-imigrantské hlídky

Během 2. světové války Finsko dvakrát bojovalo se Sovětským svazem. Poprvé se během zimy 1939–40 bránilo sovětské agresi během Zimní války. Dostalo se mu jen omezené, ale přesto zásadní pomoci od Švédska. Ztratilo při ní Finskou Karélii. Po sérii oboustranných nepřátelských kroků začala Pokračovací válka (1941–44). Tuto válku vedlo s významnou podporou nacistického Německa. Jejím výsledkem bylo, že Finsko ztratilo i svůj jediný nezamrzající přístav u Severního ledového oceánu, Petsamo. Po uzavření míru se SSSR se Finsko během let 1944–45 v tzv. Laponské válce snažilo rychle zbavit Němců na svém území.

(rp,prvnizpravy.cz,yle,foto:arch.)