Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Američtí vojáci v roce 2014 poškodili raketu s jadernou hlavicí!

Američtí vojáci v roce 2014 poškodili raketu s jadernou hlavicí!

Chybou tří vojáků US Air Force v roce 2014 došlo při údržbě k poškození rakety vybavené jadernou hlavicí, uvedla Ria Novosti s odkazem na zprávu Associated Press. Veřejnost se to dozvěděla až nyní.

Odpalovací silo jaderných raket
23.leden 2016 - 22:01

Ve zprávě amerického letectva se uvádí, že mezikontinentální balistická raketa Minuteman III „se stala nevhodná pro použití" v průběhu diagnostického testu ve večerních hodinách 16. května 2014. Ráno 17. května nejmenovaný důstojník krizového štábu „nedodržel určený sled technických pokynů" v průběhu odstraňování problémů, což vedlo k poškození rakety.

Při incidentu nedošlo k žádným zraněním. Poškozená raketa byla odstraněna z odpalovacího zařízení. Na odstranění škod bylo vynaloženo 1,8 milionu dolarů.

Podle AP, kterou cituje Ria Novosti, úřady začaly vyšetřování poškození rakety v silu. Třem opravářů by zakázán přístup k práci s jadernými zbraněmi. Americká armáda uvedla, že nenašla žádné známky všeobecného ohrožení bezpečnosti v důsledku incidentu.

Politico: Rusko a USA riskují jadernou válku na základě „omylu"

Podle agentury, v souladu s resortní předpisy US Air Force, měly být výsledky vyšetřovací komise, veřejně dostupné. Nicméně, úplná text výsledků šetření byl držen v tajnosti rozhodnutím generála Robina Randa v listopadu 2015.

Informace o incidentu se dostala na veřejnost až v pátek. Podle stručného prohlášení o výsledku šetření, které obdržela agentura, jednalo se o odpalovací jaderné silo na severovýchodě státu Colorado. Obsluhu prováděla 320. raketová skupina 90. raketového křídla vojenského letectva Spojených států.

Podrobnosti o incidentu nejsou publikovány protože jsou tajné a nejsou určeny pro širokou veřejnost.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)