Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Amnesty: Návrh vyhnat uprchlíky z EU do Turecka je nelidský!

Amnesty: Návrh vyhnat uprchlíky z EU do Turecka je nelidský!

„Myšlenka uspořádat barterový obchod uprchlíků za uprchlíky je nebezpečný nejen ve své nelidskosti", ale nenabízí žádné řešení humanitární krize, prohlásila ředitelka Amnesty International.

Ilustrační foto
9.březen 2016 - 20:03

Za krátkozraké a nehumánní označila Amnesty International (AI) dohodu summitu EU v Bruselu o zásadách navracení uprchlíků a migrantů, kteří se dostali na řecké otrovy, do Turecka.

„Představitelé EU a Turecka klesli na nové minimum, a tento obchod s lidmi je hodně vzdálen od práv a důstojnosti zástupců jedněch z nejohroženějších lidí na planetě," uvedla v komuniké ředitelka zastoupení Amnesty International při Evropské unii Irene McGowanová. „Myšlenka uspořádat barterové obchody uprchlíků za uprchlíky je nejen nebezpečná ve své nelidskosti, ale také nenabízí žádné dlouhodobé řešení rozvíjející se humanitární krize," konstatovala.

Turecko přijme uprchlíky z EU za vízový režim a za další 3 miliardy eur

Amnesty International vyjádřila pochybnost o tom, že připravenost Evropské unie uznat Turecko jako „bezpečnou třetí zemi", která by umožnila Bruselu poslat zpět migranty a uprchlíky, kteří se dostali do Evropy, odráží skutečnou situaci. Jak poukázala nevládní organizace, „zejména v případě Turecka existuje velké znepokojení, s přihlédnutím k jeho postojům vůči migrantům a uprchlíkům".

V tomto případě Amnesty International připomíná, že Ankara už dříve vracela do Sýrie uprchlíky v rozporu s mezinárodními normami a samotné podmínky pro uprchlíky v Turecku mají daleko k dokonalosti. „Turecko nutí k návratu uprchlíky do Sýrie, a mnoho uprchlíků v zemi žije v beznadějné situaci bez přiměřeného bydlení,“ konstatovala McGowanová. „Stovky tisíc dětí nemá přístup ke vzdělání, a za žádných okolností nemůže být Turecko označeno za „bezpečnou třetí zemi", na kterou může EU nákladně přesunout své povinnosti."

Tato nevládní organizace se sídlem v Londýně, zkritizovala rovněž plány EU na uzavření migrační trasy Balkánu do západní Evropy a dodala, že by to mohlo vést k tomu, že „tisíce zranitelných osob se ocitne v zimě bez jasného plánu, jak budou jejich naléhavé humanitární potřeby, tak i právo  mezinárodní ochrany, respektovány".

(kou, prvnizpravy.cz, amnesty.org, foto: arch.)