Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Arabská koalice masakruje civilisty v Jemenu kazetovými bombami!

Arabská koalice masakruje civilisty v Jemenu kazetovými bombami!

Arabská koalice vedená Saúdskou Arábií během bombardování obytných čtvrtí hlavního města Jemenu Sana použila kazetové bomby, uvedla organizace pro lidská práva Human Rights Watch.

Kazetová bomba
8.leden 2016 - 22:02

Podle zprávy Human Rights Watch je použití těchto tříštivých bomb proti civilistům považováno za vážný válečný zločin.

„Koaliční opakované použití kazetových bomb v centru přeplněného města naznačuje úmysl zasáhnout civilisty, což je válečný zločin," řekl Steve Goose, ředitel Human Rights Watch. „Tyto odporné útoky ukazují, že koalice nemá zájem šetřit civilisty před hrůzami války."

HRW na svých stránkách informuje, že k útoku došlo 6. ledna, kdy koaliční síly vedené Saúdskou Arábií shodily kazetové bomby na rezidenční čtvrti jemenského hlavního města Sana. Koalice se v Jemenu soustřeďuje na boj v povstaleckými Huthisy.

Politico: USA by neměly stát na straně Saúdské Arábie!


Byly to americké bomby!

HRW se zároveň podařilo identifikovat, že se jednalo o bomby CBU-58 (každá obsahuje 650 kusů kuličkové submunice), a na fragmentech se ukazuje, že byly vyrobeny v roce 1978 v muničním závodě ve státě Tennessee ve Spojených státech. Spojené státy dodaly Saúdům 1000 kusů této munice mezi léty 1970 až 1995.


Tento fragment dokazuje, že šlo o bombu vyrobenou ve Spojených státech

USA jsou smluvní stranou ozbrojeného konfliktu v Jemenu, hraje přímou roli při koordinaci vojenských operací, a jako takové, jsou povinny vyšetřit porušování zákonů války, jichž se její zbraně zúčastnily, poukazuje HRW. Jinak mohou být považovány za spoluviníky válečného zločinu, míní HRW.

(kou, prvnizpravy.cz, hrw.org, foto: arch., hrw)