Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Arabská koalice si nechce tolik špinit ruce, bojují za ni žoldáci!

Arabská koalice si nechce tolik špinit ruce, bojují za ni žoldáci!

Arabská koalice v Jemenu utrpěla velké ztráty, ale počet obětí mezi vojáky ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů není mnoho, neboť hlavní účast v nepřátelských „pozemních akcích“ padá na žoldáky.

Ilustrační foto
20.leden 2016 - 22:03

Žoldáci z celého světa, včetně americké Private Military Company Blackwater, tvoří páteř pozemních sil arabského koalice v Jemenu,  řekl zástupce ozbrojených povstalců, která podporuje rebely „Ansar Alláh", brigádní generál Šaraf Lukman.

Podle něj, invaze koalice do Jemenu sebou nese velké lidské ztráty dosahující stovek lidí. Nicméně, uvedl, že oběti z jednotek hlavních zemí, jako je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, jsou mnohem menší, neboť hlavní část nepřátelských pozemních akcí na sebe berou žoldáci.

„Mezi nimi (žoldáky) jsou Somálci a lidé ze súdánských kmenů. Nicméně jsou tam Evropané, Američané, Kolumbijci  - žoldáci struktury Blackwater nechvalně známé svojí brutalitou. Jejich jednotka čítá asi 400 lidí," řekl Lukman.

Arabská koalice masakruje civilisty v Jemenu kazetovými bombami!

Nejzávažnější ztrátu utrpěly arabské koaliční síly v Jemenu v září, kdy raketa „země-země", vypuštěná příznivci hnutí „Ansar Alláh" vybuchla v blízkosti tábora arabských koaličních jednotek, a zapříčinila výbuch munice. Bylo zabito 55 vojáků jak ze Spojených arabských emirátů, tak  i vojáků ze Saúdské Arábie a Bahrajnu.

V Jemenu vypukl ozbrojený konflikt, kde jednu stranu tvoří rebelové šíitského hnutí Huthisů „Ansar Alláh" a armádou loajální k bývalému prezidentovi Ali Abdullahovi Salehovi, a na druhé straně vojska svrženého prezidenta Abda Rabbo Mansoura Hadiho. Koalice arabských států vedená Saúdskou Arábií stojí na straně Hadiho a od 26. března loňského roku provádí letecké útoky na oblasti v Jemenu, které kontrolují Huthisové.

Někteří politologové srovnávajíí pád Hadiho v Jemenu s pádem Janukovyče na Ukrajině a vznášejí pochybnosti o tom, jakým způsobem se Západ staví k oběma údálostem. Zatímco v případě Jemenu se jedná o "nelegální převrat", v případě Ukrajiny je to v pořádku.


(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)