Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Bellingcat: Víme kdo sestřelil malajsijský boeing MH 17

Bellingcat: Víme kdo sestřelil malajsijský boeing MH 17

Zástupci investigativního novinářského týmu Bellingcat předali úřadu nizozemského státního zastupitelství seznam dvaceti  ruských vojáků, kterým jsou údajně známé okolností sestřelení malajsijského boeingu nad Donbasem.

Z místa havárie MH 17
5.leden 2016 - 01:12

Materiál předal vyšetřovatelům NOS Eliot Higgins, zakladatel Bellingcat.

Podle Higginse, informace o vojácích byly shromážděny prostřednictvím sociálních sítí a on-line zdrojů. Před dvěma týdny zprávu se jmény včetně fotek byly předány státnímu zastupitelství. Oddělení tuto informaci potvrdila. Mluvčí státního zastupitelství uvedl, že údaje budou analyzovány Mezinárodním vyšetřovacím týmu týmem a hodnoceny "z hlediska jejich vhodnosti pro vyšetřování trestného činu."

Podle dokumentu, v loňském roce Bellingcat zjistil, že systém protivzdušné obrany "BUK", ze kterého byl zasažen boeing MH17, byl údajně dopraven na Ukrajinu druhým praporem 53. protiletadlové raketové brigády z Kursku. Prapor je složen asi ze stovky vojáků, ale investigativci z Bellingcast se domnívají, že do přepravy bylo zapleteno jenom asi dvacet z nich.

Jeden z nich, podle Bellingcat je určité Sergej M., velitel brigády, další Dmitrij T. a devět zástupců, kteří byli u  "buku" v den katastrofy. Seznam také obsahuje jména zkušených vojáků", kteří byli vyškoleni v řízení komplexu. Zpráva NOS ale jejich jména neuvádí.

Nutno dodat, že Bellingcat vychází z otevřených zdrojů a jeho informace ne vždy odpovídaly faktům. Naposledy v červnu loňského roku se tito "experti" ztrapnili předkládáním fortografií, na nichž dokazovali údajnou manipulaci ruského ministrstva obrany, právě v souvislosti s MH17. Následně byla prokázána "expertní" neznalost této skupiny boggerů.

Řekl to za mnohé: Ani za půl století se nedovíme, kdo sestřelil MH17!

13. října byla zveřejněna  závěrečná zpráva komise Rady bezpečnosti Nizozemska, která vyšetřovalaí příčiny havárie letadla. Zpráva uvádí, že boeing byl zasažen raketou "země - vzduch" z raketového komplexu "Buk". Ve zprávě není uvedeno, kdo raketový komplex vlastnil a kdo raketu odpálil.

(rp,prvnizpravy.cz,news.ru,foto:arch.)