Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Bez ruských turistů se turecká ekonomika začne hroutit

Bez ruských turistů se turecká ekonomika začne hroutit

Po ztrátě ruských turistů je Turecko odsouzeno ke krizi. Rusové přinášeli hlavní příjem nejen pro majitele hotelů a různých obchodů, stejně tak organizátorům exkurzí po Turecku. Evropané díru nezaplní.

Ilustrační foto
7.prosinec 2015 - 22:03

Jak odborníci uvádí, jen v loňském roce navštívilo Turecko 4,5 milionu Rusů, kteří tam zanechali asi 3,5 miliardy dolarů, uvedl německý deník Die Welt.

Někteří představitelé tureckého cestovního ruchu doufají, že se situace na jaře znormalizuje, jiní věří, že to je katastrofa, protože evropští turisté nebudou moci kompenzovat ztráty - utratí za dovolenou mnohem méně než Rusové. Podle deníku je nyní většina obchodů v rekreačních oblastech uzavřena a jsou poloprázdné pláže.

Nejtěžší krize zasáhne jižní pobřeží země Antalyi. Poslanec tureckého parlamentu republikánské lidové strany řekl, že ruské sankce zapříčiní škodu provinci Antalya až v hodnotě 6,5 miliardy dolarů. Rusy oblíbený region ztratí dalších 500 milionů dolarů v zemědělství.

NYT: Ruské sankce mohou poslat tureckou ekonomiku do kolen

Ruský vůdce Vladimir Putin 28. listopadu uložil sankce proti Turecku. Tento krok byl v reakci na incident s ruským bombardérem Su-24, který byl sestřelen raketou typu "vzduch-vzduch" z turecké stíhačky F-16 nad syrským územím.

Putin podepsal dekret s pokynem, aby ruské MZV zaslaloTurecku zasílalo oznámení o pozastavení dohody o bezvízovém režimu s touto zemí od 1. ledna 2016. Zároveň bude stát ruské vízum pro občany Turecka nejméně 60 euro. Turecké úřady oznámily, že Ankara nemá v úmyslu zavést vízový režim pro občany Ruska, i přes zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)