Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

BI: Ruská konkurence F-35 mezi letadly "měnící pravidla hry"

BI: Ruská konkurence F-35 mezi letadly "měnící pravidla hry"

Ruská stíhačka páté generace T-50 vstoupila do seznamu letadel, která „mění pravidla hry" v oblasti letectví a který sestavil americký časopis Business Insider.

Ruská stíhačka páté generace T-50
1.leden 2016 - 18:01

Podle publikace se Moskva domnívá (a nejen ona), že letadlo, které se ještě nachází ve fázi prototypu, bude převyšovat americký protějšek F-35S v klíčových charakteristikách, jako je obratnost a rychlost.

Business Insider sestavil seznam 11 letadel, která „mění pravidla hry" v leteckém průmyslu XXI. století. Do seznamu byly zahrnuty jak již využívané stroje, tak i ty, které jsou ve fázi vývoje, jako ruský víceúčelový stíhací letoun páté generace PAK FA (T-50), neboli Su-50.

Podle publikace je T-50 „odpovědí Ruska" na americkou stíhačku páté generace F-35S. Ačkoli je ruské letadlo stále ve fázi prototypu, nicméně, jak je uvedeno v článku, podle Moskvy Su-50 bude moci překonat F-35 v klíčových charakteristikách, jako je rychlost a hbitost. Business Insider ale dodává, že Su-50 může být překonáno stíhačkou F-35 v otázce „nezachytitelnosti“.

Jakmile bude letadlo připraveno k použití, bude sloužit jako základní model pro vytváření nových úprav pro export, poznamenal autor. Takže Indie již pracuje s Rusy na své modifikací Su-50, a Írán a Jižní Korea jsou možnými kandidáty na nákup budoucích úprav letadel.

Zděšení Australané: Americká stíhačka F-35 se nevyrovná ruské T-50

Do seznamu Business Insider také vstoupila stíhačka F-35, která, podle autora, se může stát nejpůsobivějším vojenským letadlem, která kdy byla vytvořena, ale zatím v testech na tom není  tak dobře: u bitevniku byly nalezeny nejrůznější problémy, počínaje palubní elektronikou a konče motory.
Americká stíhačka páté generace F-35

Do seznamu zařadila publikací rovněž F-22 Raptor, čínský bitevnik páté generace Chengdu J-20 a stíhací letoun Eurofighter Typhoon. Kromě toho seznam obsahuje také americký bezpilotní raketoplán X-37B, rozvědné „nanoletadla", „létající startovní platformu“ Stratolaunch, vrtulník MH-X Silent Hawk, stejně jako íránské bezpilotní letouny.

Jak uvedl náčelník  ruských vzdušných sil generál Viktor Bondarev, letecké síly Ruské federace obdrží nejnovější stíhačky T-50 (PAK FA) v roce 2017.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)