Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Německá armáda ohlásila, že Su-24 byl sestřelen nad územím Sýrie

Bild: Německá armáda ohlásila, že Su-24 byl sestřelen nad územím Sýrie

Ruský Su-24 byl sestřelen tureckými stíhačkami nad syrským územím po krátkém porušení tureckých hranic. Napsal to německý deník Bild s odkazem na tajnou zprávu německého ministerstva obrany.

Sestřelený Su-24
27.listopad 2015 - 01:11

Ta byla připravena pro vrchní velení NATO.

Dokument uvádí, že „podle obdržených informací, letěla zpočátku ruská letadla paralelně s hranicí Turecka (ve vzdálenosti 10-15 km). Manévr na levé straně vedl ke krátkému porušení tureckého vzdušného prostoru (cca 2-4 km, což odpovídá 17 sekund doby letu). Turecké bitevniky F-16 podle tureckých zdrojů, letadla několikrát upozornila. To potvrzují i americké zdroje," uvedla agentura Lenta s odkazem na Bild.

Podle deníku, německé ministerstvo obrany nevěří tomu, že ruští piloti úmyslně porušili turecké hranice, a upozorňuje, že úmyslné porušení hranice nebylo v ruském zájmu. Bild poznamenal, že i v NATO věří, že porušení tureckého vzdušného prostoru ze strany Ruska bylo „náhodné".

Ruské letadlo bylo sestřeleno v syrském vzdušném prostoru

S tvrzením, že ruský letoun byl sestřelen nad Sýrií přišel i bývalý zástupce náčelníka štábu US Air Force generál Thomas McInerney, který akci tureckého letectva označil za "vážnou chybu".

Suchoj Su-24 z ruské letecké skupiny v Sýrii byl napaden ráno 24. listopadu párem tureckých stíhaček F-16 a sestřelen raketou „vzduch-vzduch". Letadlo dopadlo na zem v severní Sýrii, v blízkosti syrské-turecké hranice, nedaleko města Yayladağı (Hatay).

Turecká armáda tvrdí, že letadlo vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru, a nereagovalo na opakované varování. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že bombardér byl v syrském vzdušném prostoru. Prezident Putin řekl, že letadlo bylo napadeno kilometr od turecké hranice a spadlo čtyři kilometry od ní na syrské straně.

(kou, prvnizpravy.cz, lenta.ru, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: