Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Rusko se připravuje na největší zkoušku jaderných raket

Bild: Rusko se připravuje na největší zkoušku jaderných raket

Rusko v blízké budoucnosti plánuje provést jaderné testy raket dlouhého doletu, píší německé noviny Bild. Podle deníku, bude rozsah testu největší za posledních 25 let.

Raketa třídy Topol
8.březen 2016 - 01:13

Očekává se, že start raket bude proveden z paluby dvou ponorek třídy  "Severní vítr" v Arktidě. Ve stejné době, podle oficiální verze, bude Rusko  prověřovat připravenost flotily, ale skutečný účel testů je prokázat svou vojenskou sílu vůči Spojeným státům.

Novináři se domnívají, že za rozhodnutím je reakce na nedávné testy raket dlouhého doletu Minuteman  Washingtonem  Kromě toho jsou ruské úřady znepokojeny prohlášením severokorejského vůdce, že je připraven kdykoliv použít  jaderné zbraně.

Informace podle Bildu jsou z článku, kde se píše o "zkontrolování bojeschopnosti  jaderného odstrašování " Klíčový test bude salva raket, který by měl ukázat, zda ponorka je schopna vyrovnat se s touto zátěží. Článwk zdůrazňuje, že tyto ponorky byly použity naposledy v roce 1991.

Za účelem ověření doby potřebné k testu, nebude ponorkám sdělen přesný čas. Test bude proveden buď s ponorkoui "Vladimir Monomakh"  nebo "Jurij Dolgorukij".

William Perry: Jsme na pokraji nového závodu v jaderném zbrojení

Rusko a Spojené státy se pravidelně navzájem obviňují z porušování klíčových dohod o odzbrojení. Loni na jaře ve svém projevu na konferenci OSN, americký ministr zahraničí John Kerry plísnil Moskvu za ignorování Budapešťského memoranda a "zjevné porušení" Smlouvy o raketách středního dosahu.

Ruské ministerstvo obrany uznává, že jde o provokační test.  Charakteristickým rysem tohoto testu je  i zkouška, zda jde jako nosič jaderných zbraní použít i stíhací bombardér F-15E.

(rp,prvnizpravy.cz,news.ru, bild, foto:arch.)