Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Bílý dům nepovažuje likvidaci křesťanů militanty IS za genocidu

Bílý dům nepovažuje likvidaci křesťanů militanty IS za genocidu

Mluvčí Bílého domu Josh Ernest, když odpovídal na otázky novinářů řekl, že USA nejsou ochotny uznat za genocidu systematickou destrukci křesťanů v Iráku a Sýrii militanty Islámského státu.

John Enest, mluvčí Bílého domu
3.březen 2016 - 01:11

Ernest vysvětlil, že termín „genocida" má jasný právní rámec, a tuto definici nelze podle administrativy amerického prezidenta v tuto chvíli použít ve vztahu k tomu, co se děje.

Během tiskové konference mluvčí Bílého domu Josh Ernest odmítl uznat za genocidu zabíjení křesťanů na Islámským státem okupovaných území v Iráku a Sýrii.  Nicméně Ernest odsoudil teroristické útoky na "náboženské menšiny, včetně křesťanů", uvedla stanice RT s odkazem na noviny Chicago Tribune.

V roce 2015 Fox News Channel oznámil, že počet křesťanů v Iráku od roku 2003 klesl z 1,5 milionu na 275 tisíc, a poznamenal, že mohou zmizet úplně.

AT: Putin povstal, aby bránil křesťanskou civilizaci místo Obamy

„V mém chápání, termín (genocida) obsahuje velmi úzkou právní definici, která platí v současné době. Ale přímo vyhlašujeme, že si akce IS zaslouží tu reakci, kterou nyní demonstruje mezinárodní společenství. Tato opatření e vztahují i na útoky na náboženské menšiny, včetně křesťanů," řekl Ernest.

Americký ministr zahraničí John Kerry 24. února řekl, že provádí „doplńující šetření" k otázce, jestli lze považovat zničení křesťanů v tomto regionu za genocidu.

V lednu OSN vydala zprávu, která ukazuje, že opatření Islámského státu proti civilnímu obyvatelstvu na okupovaných územích ze strany teroristů může být považováno za zločin proti lidskosti, a v některých případech - za genocidu.

27.února poslala skupina 62 poslanců dopis předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, v němž naléhala, aby se označily akce IS proti křesťanům, jezídům a jiným náboženským a etnickým menšinám za genocidu. Poslanci zdůraznili potřebu stíhat „zločince odpovědné za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti".

Co už RT nepíše, je zřejmě skutečnost, že se křesťané a další menšinové náboženské a etnické skupiny na území Iráku a Sýrie staly obětí nejen fanatických džihádistů, ale také geopolitického sporu mezi USA a Ruskem. Vzhledem k tomu, že Rusko zaujímá pozici zachránců křesťanů, nejsou Spojené státy ochotny mu tuto pozici potvrdit. A jako vždy v takových sporech si to odskáčou ti nejbezbranější.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)