Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Biskup Radkovský požehnal velikonoční várku piva a abdikoval

Biskup Radkovský požehnal velikonoční várku piva a abdikoval

Plzeňský biskup František Radkovský ve varně pivovaru Plzeňského Prazdroje požehnal  12.2.2016 velikonoční várku piva Pilsner Urquell, jejíž část po pěti týdnech ležení a zrání tradičně poputuje do Vatikánu. Poté oznámil, že za 90 minut abdikuje na svoji funkci.

Starší stárek Václav Berka a biskup František Radkovský
12.únor 2016 - 18:45

Požehnaná velikonoční várka piva Pilsner Urquell z  části po pěti týdnech ležení a zrání  tradičně poputuje do Vatikánu jako dar města Plzně a Plzeňského Prazdroje k oslavám velikonočních svátků. K symbolickým 2016 lahvím se letos přidá i dar pivovarských bednářů - dřevěný soudek s nefiltrovaným plzeňským ležákem, který u Svatého stolce v této výjimečné formě ochutnají po dlouhých 111 letech. Navíc většina  velikonoční várky 2016 poputuje ještě  do českých pivnic a to právě v nefiltrované podobě.

1008 litrů piva a ještě další litry v dřevěném soudků pro hrdla ve Vatikánu

Není bez zajímavosti, že sváteční várku Pilsner Urquell připravují plzeňští sládci již šestým rokem. Letos se na pouť do Vatikánu vydá nejen 2016 třetinkových lahví, ale v dřevěném soudku od pivovarských bednářů také pivo nefiltrované, tedy v podobě, v jaké ho dostával před 111 lety papež Lev XIII. Proč je nefiltrovaný plzeňský ležák vyjímečný? Charakterizuje jej vůně pivovarských kvasinek, přirozený kvasničný zákal a výrazná, plná chuť a oproti filtrovaným pivům se vyznačuje vyšším obsahem pivovarských kvasinek a dalších přírodních látek pocházejících ze sladu a chmele.

Na a právě tradičním surovinám - plzeňskému sladu, měkké plzeňské vodě a žateckému chmelu, z nichž se Pilsner Urquell vaří už od roku 1842, požehnal plzeňský biskup František Radkovský, který spolu se starším obchodním sládkem Plzeňského Prazdroje Václavem Berkou podepsal Varní list velikonočního piva Pilsner Urquell.

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...

Plzeňskému sladu, měkké plzeňské vodě a žateckému chmelu, z nichž se Pilsner Urquell vaří už od roku 1842, požehnal plzeňský biskup František Radkovský

To je měkká plzeňská voda ...

To je náš vlastní plzeňský slad

A to je žatecký chmel ...

"Navazuji na tradici z roku 1842, kdy novému pivovaru v Plzni požehnal arciděkan Antonín Hlavan. Jsem rád, že Plzeňský Prazdroj podporuje zvyklosti a nevzdává se své historie. Věřím, že stejně jako v letech minulých, přinese požehnání plzeňskému pivu mnoho zdaru a český tradiční zlatavý nápoj tak podpoří oslavy Velikonoc tradičně u nás i ve Vatikánu," řekl  biskup František Radkovský, který spolu s vrchním sládkem Václavem Berkou podepsal i pamětní varní list, který také poputuje do Vatikánu. Podoba dřevěného soudku od mistrů bednářů bude odhalena až při samotném vypravení várky.

Proč je pivu žehnáno? To najdeme v historii staré 111 let. Plzeňský ležák si totiž našel cestu do Říma už před 111 lety a to k papeži Lvovi XIII., kterému ho lékaři doporučili jako lék. Pak  plzeňské pivo nechybělo ani při kanonizaci papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII., a letos bude pošesté za sebou provázet velikonoční oslavy ve Vatikánu.

"Pivo ze slavnostní várky ale nepůjde jen na vatikánské stoly – na vychutnání oblíbené nefiltrované verze piva Pilsner Urquell z aktuální  velikonoční várky zveme milovníky piva do našich hospod právě v období Velikonoc," pozval milovníky piva  starší obchodní sládek Václav Berka.

Následně poté, co biskup Radkovský a starší sládek Berka podepsali pamětní varní list, oznámil církevní plzeňský činitel, že to byl jeho poslední podpis coby plzeňský biskup. "Zvu vás na dvanáctou hodinu do chrámu Sv. Bartoloměje, kde abdikuji na svoji funkci a poté bude uveden můj nástupce," prohlásil Radkovský a nemohl prozradil, kdo jej nahradí.

(ps s využitím ziskové zprávy, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)