Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Biskupem v Plzni bude muž, který se osvědčil při diskusích o restitucích

Biskupem v Plzni bude muž, který se osvědčil při diskusích o restitucích

Svatý otec, papež František 12. února 2016, jmenoval biskupem plzeňské diecéze Monsignora Tomáše Holub, generálního sekretáře České biskupské konference, faráře baziliky svatých Petra a Pavla a děkana Kolegiátní kapituly na pražském Vyšehradě.

Bývalý armádní kaplan Tomáš Holub
13.únor 2016 - 19:01

Nový pastýř  plzeňské diecéze se podle informace na webových stránkách biskupství narodil 16. srpna 1967 v Jaroměři a pochází z farnosti v Červeném Kostelci (z královéhradecké diecéze). Kněžské svěcení přijal 28. srpna 1993 v Hradci Králové, kde je také inkardinován.

Jeho akademická příprava zahrnuje: studia filozofie a teologie na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích (1985–1989); studium teologie na Katolické teologické fakultě v Salzburgu v Rakousku (1990–1991); magisterské studium teologie na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1993); další studia na Papežské lateránské univerzitě v Římě (2007–2008) a hamburském Institut für Theologie und Frieden (studijní pobyty 2005-2008); doktorát z morální teologie na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde obhájil svou dizertaci z křesťanské etiky na téma „Etické aspekty boje proti terorismu ve světle učení o tzv. spravedlivé válce“.


Tomáš Holub vykonával tyto služby a zastával následující úřady: kaplan ve farnosti v Kutné Hoře (královéhradecká diecéze) a spirituál na Církevním gymnáziu svaté Voršily tamtéž (1993–1996); první vojenský kaplan a později hlavní kaplan Armády České Republiky (1996–2006); moderátor kurie (2008) a generální vikář královéhradecké diecéze (2008–2010); od 1. července 2011 je generálním sekretářem České biskupské konference; od roku 2011 je zvoleným děkanem Kolegiátní kapituly v Praze na Vyšehradě a od roku 2015 farářem při bazilice svatých Petra a Pavla tamtéž; od roku 2006 působí jako poradce ministra obrany pro duchovní službu.  Od 14. července 2003 je Kaplanem Jeho Svatosti.

Není bez zajímavosti, že ...

Tomáš Holub
coby generální sekretář České biskupské konference byl po volbách do Sněmovny na podzim roku 2013  nasazen jako jednička za  církve do diskusí o restitucích, při kterých se širokým úsměvem na tiskových konferencích jakékoliv argumenty svého protějšku, kterým byla tehdy místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, vynuloval.

Pokud si ještě vzpomenete,   tak jste nemuseli ani bedlivě sledovat českou politiku, aby vám došlo, že už personálním obsazením komise o restitucích dala ČSSD najevo, že s restitucemi nehodlá nic dělat.

"ČSSD tak  své voliče v roce 2013 vlastně oklamala, třebaže  zmírnění  obsáhlých restitucí měla tato strana ve velebním programu," citujeme  jeden z názorů voliče sociání demokracie rozčarovaného z povolebních čachrů s volebními hesly.

Alenka v říši restitucí Alena Gajdůšková tak ve společnosti s Tomášem Holubem učinila ze svého protějšku hodně populární   osobu, kterou patrně bylo na čase za její slovně velmi obratné  výkony a tak nemalé zásluhy o obhajobu po  třicet let pravidelného ze státu vydojeného  miliardového finančního přílivu peněz pro účely církve ocenit. A tak se stalo 12. února 2016.

Biskup Radkovský požehnal velikonoční várku piva a za 90 minut abdikoval

(ps, prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)