Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Blíží se G20, a nejen hamburští policisté mají divoké sny

Blíží se G20, a nejen hamburští policisté mají divoké sny

G20 je skupina největších ekonomik světa zastoupená ministry financí a guvernéry centrálních bank, členy 19 států a Jednotného vnitřního trhu Evropské unie.

Ilustrační foto
5.červenec 2017 - 06:20

Na periodických schůzkách se také scházejí jejich nejvyšší exekutivní představitelé – předsedové vlád či hlavy států. A to je případ G20 v Hamburku, sejdou se zde hlavy států a vůbec poprvé americký a ruský prezident, Donald Trump a Vladimir Putin.

Celkově ekonomiky G20 představují 85 % světového hrubého domácího produktu, 80 % mezinárodního obchodu a dvě třetiny světové populace.

Podobné summity přitahují demonstranty, připomeňme  antiglobalizační demonstrace v Praze v roce 2000, kdy zde probíhal summit Mezinárodního měnového fondu, zraněno bylo podle oficiální zprávy 64 policistů a 20 demonstrantů, k obětem na životech nedošlo. Zadrženo bylo okolo 900 osob, část z nich byla obviněna z útoku na veřejného činitele, zahraniční státní příslušníci byli vyhoštěni. A v Hamburku už demonstrace tento týden také probíhají.

A jaké jsou největší můry policie v souvislosti  s takovými akcemi? Policie přitom musí být připravena na všechno a mnozí očekávají, že dojde k nějakým komplikacím.

Summit G8 v Janově v roce 2001 - trauma, které není vyléčeno  až do dnešního dne. Bylo tam mnoho zraněných a jeden mrtvý. Od té doby je vlastně doporučení: Summity  tohoto druhu by měly být pouze na   místech jednoduše zajistitelných, to znamená ostrovy, hory nebo v autoritářských státech, jako byla ještě nedávno Čína


Zde je deset nejhorší scénářů:

1.Teroristé provedou útok
Samozřejmě, že není vyloučeno, že někdo odpálí bombu v polabském tunelu nebo na mostech přes Labe nebo někde jinde ve městě. Jako potenciální pachatelé jsou islamisté stejně jako levicoví nebo pravicoví extremisti. Ale bezpečnostní experti tvrdí, že neexistuje žádný konkrétní důkaz o teroristickém útoku na summit G20.

2.Masivní pouliční boj s mrtvými a zraněnými
Co policie skutečně chce, aby se zabránilo tomu, co se stalo v roce 2001 na summitu v Janově: masivní pouliční bitky s benzínovými bombami a kameny.

3.Partyzáni, kteří se pohybují záškodnicky městem
Je zde i obava, že extremisté proti G20 se rozdělí do mnoha malých skupinek a infiltrují se  i do vzdálených městských čtvrtí a demolují obchody a auta. Policie pak bude obtížné uklidňovat situaci, protože nemůže být všude.

4.Hackeři vypnout internet a semafory
Jen si představte, že by hackeři napadli celou internetovou komunikaci během dnů trvání summitu! Jak zranitelnáje  World Wide Web, hackeři dokázali v nedávné minulosti.

5.K jakému chaosu to povede jsme viděli nedávno
Policie se obává, že by mohli dojít i ke zničení vysílačů, čímž by byla také veškerá komunikace paralyzována.

6.Demonstranti zablokují kolonu představitelů G20
Místo konání summitu v areálu výstaviště je hermeticky uzavřeno, ani jeden demonstrant se tam nepřiblíží. Ale co na ulicích? Jestliže aktivisté zastaví kolonu, jak budou potom  reagovat bodyguardi,  vzpomeňme chování Erdoganových  bodyguardů ve Washingtonu. Nebo tajná služba  amerického prezidenta bude nejdříve střílet a potom se bude ptát?

7.Blokování přístavu
 Je možné, že aktivisté budou házet zápalné bomby z mostů na lodě. Aktivisté oznámili masivní blokády.

8.Erdoganovi fanoušci se setkají s Erdoğanovými odpůrci
Ankarský vládce rozděluje Turky - a to nejen doma, ale také v Německu.

9.Velké množství „Anthrax“ dopisů
Před několika dny občanským sdružením a redaktorům novin byly zaslány dopisy s bílým práškem. V dopise, bylo napsáno: „G20. Obsah dopisu dnes: mouka. 7.7. -8.7. bude Anthrax. Značný chaos by vypuknul, jestliže by opravdu došlo k rozeslání velkého množství těchto dopisů.

10. Násilí se přesouvá i do dalších měst
19.000 policistů je  kvůli summitu G20 v Hamburku,  včetně mnoha z pořádkových policejních jednotek z jiných měst,  jinde budou chybět, levicoví radikálové by mohli řádit v Berlíně.

Další riziko: V pátek večer, kdy hlavy států přecházejí do Labské Filharmonie, bude policii pomáhat  i armáda a ponorky budou v pohotovosti.

(rp,prvnizpravy.cz,mopo,foto:arch.)