Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Blokáda Krymu? Drolí ji francouzští a italští poslanci!

Blokáda Krymu? Drolí ji francouzští a italští poslanci!

Skupina italských poslanců má, po vzoru francouzských kolegů, v úmyslu navštívit Krym. Politici se chtějí přesvědčit, jak žijí obyčejní lidé na poloostrově po referendu a připojení regionu do Ruska.

Krym
30.červenec 2015 - 01:13

Několik italských poslanců má v úmyslu v blízké budoucnosti navštívit Krym, uvedl deník Kommersant. Mezi nimi jsou zástupci hnutí Pěti hvězd, které kritizuje politiku EU a Spojených států.

Jedná se o výrazné narušení blokády poloostrova, jehož připojení k Rusku po místním referendu označil Západ za "agresi" a zavedl sankce proti Rusku.

„Rozhodli jsme se přijet na Krym a do Moskvy s delegací z italského hnutí Pět hvězd. V těchto dnech budeme v kontaktu s představiteli ruského velvyslanectví v Římě, abychom mohli začít organizaci návštěvy," sdělil iniciátor cesty, člen výboru Poslanecké sněmovny Itálie Manlio Di Stefano.

Lze předpokládat, že se cesta uskuteční na začátku října. Skupinu bude tvořit osm až deseti lidí. Podle Manlio Di Stefana, skupinu poslanců ze strany Pět hvězd povede Alessandro Di Battista. „Delegace se chystá přijet na Krym přes Ruskou federaci, za účelem dozvědět se z první ruky, jak žijí lidé na Krymu po referendu března 2014," řekl.

Václav Klaus: Krym nebyl součástí Ukrajiny, vždy patřil k Rusku

Nedávno delegace 10 francouzských poslanců navštívila Jaltu, Simferopol a Sevastopol, kde měli řadu setkání s místními úředníky. Podle vedoucího skupiny a člena Národního shromáždění, Thierry Mariani, na Krymu mohli komunikovat s mnoha „obyčejnými lidmi, kteří vyjadřovali spokojenost, že se vrátili do Ruska".

Poslanec Claude Goazgen zdůraznil, že je na čase, aby si Západ přiznal, že Krym je klidnou oblastí, i přes veškerou snahu Washingtonu. „Je na čase si uvědomit, že Krymu je region, kde je klid, a to bez ohledu na to, že Spojené státy by chtěly vidět, že zde vypukla válka," poznamenal Goazgen. Od cesty se však distancovalo francouzské ministerstvo zahraničí a označilo ji za „soukromou“ záležitost poslanců, která nemění nic na postoji Paříže.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí bylo ostřejší a uvedlo, že zaslalo SBU návrh na zákaz vstupu deseti francouzským poslancům, kteří přes Rusko navštívili Krym.

Minulý měsíc Krym navštívil jako "soukromá" osoba i europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM). Snesla se na něj vlna kritiky jak tuzemských politiků, tak médií.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: