Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Boulevard Voltaire: Ruská geopolitika začíná "objímat" Středomoří

Boulevard Voltaire: Ruská geopolitika začíná "objímat" Středomoří

Oznámení o stažení ruských sil ze Sýrie souvisí s rostoucí iniciativou zahraniční politiky Kremlu podpořené vojenskou manifestací.

Marocký král Mohammed VI a Vladimír Putin při setkání v Kremlu
21.březen 2016 - 01:12

Na příkladu Sýrie, Moskva může s jistotou garantovat podporu Tuniska a Maroka, které čelí hrozbě islamismu. Vytváří tak ochranné pásmo v oblasti Středomoří.

Podle politologa Francois-Bernard Wigana ruská raketová ponorka, kterou francouzská armáda spatřila u svých břehů, to je "demonstrace síly" ve Středomoří.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ujistil v březnu svého tuniského kolegu podporou Ruska, to právě v okamžiku, kdy v Tuniska začala vzrůstat aktivita islámské "strany obrození" a zemi ohrožuje chaos, který už zachvátil Libyi, stejně jako džihádistické útoky v sousedních zemích, jako je Republika Pobřeží slonoviny. Putin také podporuje Maroko, čímž dává této monarchii naději na potenciální stabilitu.

Stručně řečeno, nová středomořská politika Ruska našla skutečné obrysy poznamenává, Boulevard Voltaire. Ruská strategie je "předmětem logiky trojitého zadržování",píše se v článku. Na jedné straně se Moskva snaží blokovat realizaci projektu neootomanské říše Ankarou, jehož podstatou je obnovit sféry vlivu Turecka od  Sarajeva do Káhiry a od Maroka po Indonésii. Na druhé straně chce blokovat aktivity arabských ropných  monarchií, které aktivně podporují rozšiřování islamismu.

Zbořil: Stažení ruské armády ze Sýrie může být jenom trik (VIDEO)

To znamená, že ruský vůdce může vytvořit v oblasti Středozemního moře nějaké ochranné pásmo, shrnuje autor. Rusko kromě tureckého vlivu musí i odolávat destabilizaci ve svých okrajových regionech islamistickými silami.  Z tohoto důvodu má do značné míry zájem na rozvoji alternativní politiky vůči muslimskému světu. Ale i tato politika tzv vícepólovosti v dlouhodobém horizontuse  může ukázat jako křehčí, než se očekávalo.

(rp,prvnizpravy.cz,Boulevard Voltaire,foto:kremlin.ru)