Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Británie vyhrožuje Islámskému státu jadernou zbraní!

Británie vyhrožuje Islámskému státu jadernou zbraní!

Námořní viceadmirál Velké Británie John Weale řekl o možném použití proti Islámskému státu v Sýrii raketový systém Trident, který může nést jadernou hlavici na vzdálenost více než 11 tisíc kilometrů.

Vypuštění rakety Trident z ponorky
24.leden 2016 - 01:12
Podle Wheala to je jediný způsob, jak jednou provždy zbavit svět hrozby džihádistů vytvořit takzvanou „špinavou bombu", píše britský deník Daily Express.

Admirál řekl, že nyní jsou v provozu britského námořnictva 4 ponorky Vanguard s balistickými raketami na palubě. Podle důstojníka, mohou být střely Trident použity v případě úderu mezinárodní koalice na militantní pozice IS nebo za přímé hrozby terorismu vůči Velké Británii. Strategické rakety Trident jsou třístupňové americké střely na tuhé palivo, které jsou umístěny na ponorkách a tvoří páteř britských strategických jaderných sil.

„Zastavit džihádisty se nepodaří, ale nedovolíme jejich přístup k materiálům pro výrobu „špinavé bomby","  řekl admirál, a vyzval k dalším investicím do systému řízených střel Trident.

Deník připomíná, že se dříve IS chlubil, že má blízko k nákupu jejich první atomové bomby, a to „do jednoho roku". Zdroj z řad bojovníků řekl, že zbraň mají v plánu koupit s pomocí „zkorumpovaných úředníků" v Pákistánu.

Bývalý šéf Pentagonu varuje: Jaderná válka brzy. Možná už letos!

Britská letadla provedla své první údery na pozice teroristické skupiny IS v Sýrii po schválení Parlamentem na začátku prosince 2015.

V pátek 22. ledna, uvedl americký ministr obrany Ashton Carter, že západní koalice hodlá nasadit pozemní jednotky jak do Iráku, tak do Sýrie.

Představa použití jaderné zbraně v této oblasti je obtížná. Rizikem by bylo nejen obrovské zamoření území radioaktivitou, ale také zásah civilního obyvatelstva, nemuvě o působení koaličních vedených Američany nebo ruských vojenských sil. V druhém případě tedy i o riziku jaderné války.


(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)