Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Business Insider: Desítky miliard dolarů pro armádu USA - a na nic!

Business Insider: Desítky miliard dolarů pro armádu USA - a na nic!

Americký časopis Business Insider vytvořil seznam nejdražších projektů v oblasti vojenské techniky a výzbroje, které Spojené státy opustily. Do vzduchu se tak vyhodily desítky miliard dolarů.

RAH-66 Comanche
1.únor 2016 - 21:23

Od roku 2000 utratil Pentagon 51,2 miliardy dolarů na 15 hlavních programů, které nebyly dokončeny. Jedním z hlavních důvodů, kvůli nimž byly projekty opuštěny, byl nedostatek finančních prostředků v důsledku snížení vojenského rozpočtu, uvádí publikace s odvoláním na zprávu Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Nejdražšími projekty se ukázal být budoucí bojové systémy pro pozemní síly. Byly vyvinuty jako součást výroby pozemních bojových vozidel, které byly rovněž zaraženy. Náklady na bojové systémy činily 18,2 miliardy dolarů. Na druhém místě je víceúčelový projekt průzkumného a bitevního vrtulníku RAH-66 Comanche, který spotřeboval 7,9 miliardy dolarů. Rovněž pro pozemní  armádu se vyvíjela samohybná houfnice XM2001 Crusader (množství ztracených peněz - 2,2 miliardy dolarů), ozbrojeného průzkumného vrtulníku (0,5 miliardy dolarů), průzkumného letounu, který mohl být také využíván armádou (0,4 miliardy dolarů), a bombardér nové generace, jehož návrh byl později obnoven (0,1 miliardy dolarů).

Nejdražší projekt opuštěný letectvem (IAF) byl program vývoje palubního laserového systému, který byl zrušen bez náhrady (5,2 miliardy dolarů). Kromě toho, Spojené státy opustily víceúčelové kontrolního letadlo E-10, které mělo být využito jako řídící centrum pro bojové operace v ovzduší (1,9 miliardy dolarů), a nový vyhledávací a záchranný vrtulník CSAR-X (0,2 miliardy). Byl zrušen infračervený systém založený na vesmírných technologiích určený pro včasnou detekci startu balistických raket (1,5 miliardy dolarů), i národní polární družicový systém systém operativního řízení životního prostředí (5,8 miliardy dolarů).

Washington Post: USA investují miliardy do „jaderného mýtu"!

Absolutně nerentabilním projektem americké námořní pěchoty se stal prezidentský vrtulník VH-71 (3,7 miliardy dolarů) a nové expediční pěchotní bojové vozidlo (3,3 miliardy dolarů).

Pokud jde o zrušené či zpožděné programy pro námořnictvo (Navy) ve Spojených státech, se staly podvodní prostředky zajišťující přepravu sil zvláštních operací (0,6 miliardy dolarů) a projekt na vytvoření křižníku příští generace CG(X) v hodnotě 0,2 miliardy dolarů.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)