Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Carter: Jsem přesvědčen, že libyjská vláda od nás bude chtít pomoc!

Carter: Jsem přesvědčen, že libyjská vláda od nás bude chtít pomoc!

Pentagon je připraven rozšířit vojenské operace proti frakcím Islámského státu v Libyi, ale pouze po souhlasu vlády národní jednoty, uvedl americký ministr obrany Ashton Carter.

Ashton Baldwin Carter, americký ministr obrany
1.březen 2016 - 19:02
"Jsem přesvědčen, že vláda národní jednoty bude chtít pomoci a mezinárodní společenství jí pomůže," řekl Carter na tiskové konferenci.

"Předpokládáme, že ustavená vláda národní jednoty v Libyi, kterou podporují Spojené státy, budou podporovat i státy koalice," zdůraznil Carter.

Americká armáda v poslední době zesílila svoji pozornost k Libyi a jak naznačují zprávy zpravodajců velikost sil Islámského státu se v Libyi rozrostla na téměř 6000, což je zhruba dvojnásobek loňských odhadů. Islamisté nyní ovládají velké území libyjského pobřeží.

Dne 19. února, americké letadlo provedlo nálet na výcvikový tábor Islámského státu poblíž libyjského pobřežního města Sabratha. Desítky militantů byly pravděpodobně zabiti, včetně vůdce.

V Libyi USA otevře čtvrtou frontu ve válce proti IS

Přesto se USA zdráhají více přímo zapojit v Libyi až do konce občanské války, která vypukla před pěti lety poté, co Američany vedené letecké operace pomohly svrhnout libyjského vůdce Kaddáfího Moammara. Severní africká země má nyní dvě soupeřící vlády, opírající se o své milice.

Kaddáfího vlastně zabil tehdejší francouzský prezident Sarkozy

Mezinárodní společenství podpořilo vládu založenou ve východní části Libye, ale diplomatické úsilí o nalezení rovnováhy mezi dvěma válčícími stranami selhaly.

Carter řekl, že vytvoření ústřední vlády má zásadní význam pro zastavení IS, který využil bezpráví a založil zde novou enklávu.

"To je klíč, který musí získat vláda v Tripolisu, musí získat podporu všech frakcí v Libyi tak, aby Libye nebyla  už v tom neuspořádaném stavu, který poskytuje živnou půdu pro IS, "řekl Carter.

"Ale do té doby," řekl Carter," budou americké nálety pokračovat, když zpravodajci identifikují konkrétní hrozby."

"Budeme bojovat proti IS v Libyi, tak jako kdekoliv jinde," řekl Carter.

(rp,prvnizpravy.cz,militarytimes,foto:arch.)