Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Chcete mít klid v dnešní bouřlivé době? Kupte si protiatomový bunkr!

Chcete mít klid v dnešní bouřlivé době? Kupte si protiatomový bunkr!

Realitní makléř hledá kupce na unikátní objekt, který by se spíše hodil pro Jamese Bonda,  jde o protiatomový bunkr vybudovaný britskou vládou v Severním Irsku.

Jeden ze sálů v podzemním krytu ve Stonařově
23.únor 2016 - 21:22

Bunkr se nachází v Severním Irsku, kde by měla být v případě nebezpečí "ubytována" britská vláda. Bunkr byl vybudován v době studené války v roce 1980 a může zde žít  v případě nouze nepřetržitě 30 dní. V celém podzemí může být až 235 lidí.

"Bunkr je ve velmi dobrém stavu a byl během uplynulých let dobře udržován," uvedl makléř Andrew Fraser," . je vybaven vším pro případ nouzového přežití."

Pozemek o rozloze 15.000 metrů čtverečních se nachází v severovýchodní části Irska.

Nemovitost je na realitním trhu k mání za 575.000 liber šterlinků, to znamená 750.000 euro.

Pod Špilberkem byl symbolicky odtajněn kryt 10-Z

Obchod se strachem kvete i u nás

V ČR se prodávají podzemní kryty nejen bývalé Civilní obrany ale i vojenské nevyužívané objekty, které sloužily v dobách studené války jako záložní velitelská stanoviště.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodal na jaře minulého roku prodal podzemní objekt ve Stonařově, ke kterému se ani autem dříve nesmělo přiblížit, ve výběrovém řízení za pouhých 1,34 milionu korun.

Nemovitosti tvoří uzavřený areál, který měl v případě napadení státu sloužit jako záložní radiovysílací pracoviště pro republikové velitelství armády v Třešti. Stavba vybudovaná v režimu přísného utajení vznikla v letech 1969 – 1972. Objekt tvoří poměrně malá nadzemní část, kde se nachází místnost ostrahy, odpočinková místnost, bunkr s palpostem, sociální zařízení a chodba. Hlavní část se pak nachází v zesíleném 1. podzemním podlaží, které tvoří rozsáhlé prostory vlastního krytu s technickým, radiotechnologickým  a hygienickým zázemím. V 2. podzemním podlaží se nachází místnosti sloužící jako ubytovny obsluhy, jímky a sklady.

V současné době v republice figuruje několik projekčních a stavebních firem, které nabízejí vyprojektovat a postavit atomový kryt pod vaší vilou.

(rp,prvnizpravy.cz,stern,foto:arch.)