Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Čína šokuje hypersonikem schopným nést jaderné hlavice!

Čína šokuje hypersonikem schopným nést jaderné hlavice!

V Číně se ukutečnil již v pořadí čtvrtý test hypersonického letounu Wu-14, schopného nést hlavici s jadernými hlavicemi. Je zřejmé, že se i Čína pustila do světových závodů ve zbrojení s novými technologiemi.

Hypersonické letadlo WU-14
16.červen 2015 - 01:14

Washington obvinil Peking z vedení „extrémních manévrů" na pozadí vzestupu napětí kvůli sporným ostrovům v Jihočínském moři. Nicméně Ministerstvo obrany Číny zase tvrdí, že testy nejsou namířeny proti žádné zemi. Navíc je většina odborníků přesvědčena, že nový letoun je primárně určený pro obranu.

Čína uskutečnila další úspěšné testy nadzvukový letadel WU-14. Podle publikace Washington Free Beacon, za poslední rok a půl to bylo čtvrté spuštění WU-14. Ministerstvo obrany Číny novinářům sdělilo, že testy nejsou namířeny proti sousedním zemím.

„Plánované vědecké testy a experimenty na našem území jsou  normální. Tyto testy nejsou namířeny proti nějakému státu, a zasáhnout konkrétní cíle nebylo zadáno," uvedlo ministerstvo obrany.

WU-14 představuje poslední nový model letadla. Může dosáhnout rychlosti 10 krát vyšší, než je rychlost zvuku - 12231 km za hodinu! Kromě toho, že je v podstatě imunní vůči americkým detektorům. Pokud jde o radary, ty mohou zjistit pouze balistické rakety, které létají na určité trajektorii. WU-14 je schopen provádět manévry ve vzduchu, a také vystoupat na hranici s kosmem.

Navzdory prohlášení ministerstva obrany Číny ohledně mírové povahy zkoušek, někteří odborníci spojují zkušební lety s napětím ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy. Podle Washingtonu se Čína se chová agresivně při problematice budování ostrovy v Jihočínském moři na prostoru nárokované několika zeměmi. V posledním měsíci bylo na tímto teritoriem zaznamenáno americké špionážní letadlo. Kromě toho Spojené státy podezřívaly čínšké hackery z nedávného kybernetického útoku na plánování a správu americké administrativy, který vyústil ve přístupnění údajů o 4 milionech amerických státních zaměstnancích.

Summers: Čína udělá ze Spojených států regionální mocnost

Nicméně, většina odborníků se shoduje, že WU-14 není útočná zbraň. Byla vytvořena na obranu, i když může nést jadernou hlavici.

„Wu-14 byl vytvořen s cílem chránit svrchovanost Číny. Tyto testy jsou svým způsobem jaderným odstrašením. Ani Čína, ani Spojené státy nechtějí válku," říká profesor Hye Kissong, specialista na obrannou politiku Šanghajské univerzity politologie a práva.

(kou, prvnizpravy.cz, freebeacon.com, foto: arch.)Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: