Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Do ruské armády vstoupí bojoví delfíni

CNN: Do ruské armády vstoupí bojoví delfíni

Ruské Ministerstvo obrany plánuje zakoupení pětice delfínů pro vojenskou službu, informovala stanice CNN.

Delfíni - minolovci americké armády
11.březen 2016 - 22:01

Jak kanál uvedl, tito mořští savci budou zasláni do výcvikového střediska v Sevastopolu, kde se z nich časem mohou stát „super-vojáci, nebo dokonce super-špióny".

Ruská armáda se rozhodla hledat nové rekruty v živočišné říši. Jako vysvětluje Zane Asher, musí být ve výborné fyzické kondici, a měli by mít všechny zuby.
 
Ruský prezident Vladimir Putin svého času krmil delfíny v akváriu nedaleko Vladivostoku. Nyní ruský vůdce se chystá zaměstnat určitý počet těchto mořských savců ve své armádě.
 
Podle státních médií, ruské ministerstvo obrany hledá pět delfínů skákavých pro vojenskou službu. Zvláště vyžaduje tři samečky a dvě samičky ve věku od 3 do 5 let s dokonalými zuby a bez tělesného postižení. Úřad je připraven zaplatit 350 tisíc rublů, čili asi 5000 dolarů za každého delfína.
 
Delfíni byli už dříve využíváni ve válce. SSSR je použil během studené války, a celkem nedávno během války v Iráku je USA využívaly k hledání podvodních min v Perském zálivu. Americká armáda také vyškolila delfíny a lachtany k plnění úkolů, jako je detekce nepřátelských ponorek a k hlídkování vod poblíž námořních základen chránit je před možnými teroristickými hrozbami.

Daily Beast: Ruská flotila vyšla z režimu spánku a straší US Navy 

Tento program je ale sporný. Podle jednoho z předních světových odborníků na delfíny, použití těchto mořských savců pro vojenské účely je čistým vykořisťováním.
 
Lori Marino, odborník na delfínech: „Jedná se o velmi čistá, vysoce sociální zvířata, která mají  sebeuvědomění. A to vše, co zkoušejí v uzavřeném prostředí, a to zejména v armádě, neodpovídá tomu prostředí, které je nezbytné pro jejich zdravý život.“
 
Všichni vodní rekruti, by měli být zasláni do krymského přístavního města Sevastopol - místa, kde je školící středisko pro bojové delfíny. Tam se v jeden překrásný den budou moci stát pro ruské námořnictvo super-vojáky, nebo dokonce super-špióny, uvedla CNN.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)